zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní sníh už najdeme jen na horách

11.02.2011
Příroda
Přírodní sníh už najdeme jen na horách

Díky umělému zasněžování lze ovšem lyžovat i v níže položených střediscích

Poslední velká obleva zlikvidovala sněhovou pokrývku na většině území, souvislá vrstva sněhu nyní leží v jižní části území až od 700 metrů nad mořem, v severní části pak od 500 metrů výše. V těchto nadmořských výškách sníh leží jen v zastíněných lokalitách a na severních svazích. Výška sněhu však nyní rychle roste s nadmořskou výškou, což je typické pro pozdní část zimy. Avšak ani v nejvyšších horských polohách není sněhu tolik, jako v jiných letech.

Tradičně nejzasněženější hřebeny Krkonoš mají maximálně jeden metr sněhu, na Luční boudě je nyní jen 80 centimetrů, hřeben Jeseníků má jen kolem 60 centimetrů a na Lysé hoře coby nejvyšším vrcholu Beskyd je pouze 40 centimetrů! Nejhůře je na tom Šumava, kde se i na Churáňově ve výšce 1100 metrů nad mořem nyní najde jen 26 centimetrů. Tato stanice je však poněkud specifická, v jiných částech Šumavy je sněhu o něco více.

Řeč je však o přírodním sněhu měřeném meteorology. Vyznavači lyžování se mohout setkat s údaji o výšce sněhu v zimních střediscích, kterou posílá do médií Horská služba. Tyto výšky jsou daleko vyšší, protože je započítáván i umělý sníh na sjezdovkách, který tam provozovatelé vleků během lednových mrazů nastřádali. A tak i nízko položená střediska mají sněhu dost, takže i Monínec ve středních Čechách hlásí metr. Měření Horské služby jsou ale velmi diskutabilní a často poněkud nahodnocená.

Lyžuje se tak navzdory oblevě ve většině zimních skiareálů, uzavřeny jsou pouze některé v níže položených lokalitách: Dlouhoňovice v Orlických horách či Řeka v Beskydech. V dalších dnech se sněhová situace příliš nezlepší, i když už nebudou ani vysoké teploty na tání sněhu. V pátek a v sobotu se objeví na horách v severní polovině území sněžení, ale v jižní části spíše déšť. Kdo se tak chystá ve druhé polovině února na Šumavu, nemá zdaleka jistotu dobrých sněhových podmínek. Tam zřejmě vydrží teplé počasí a sníh bude dál ubývat...

Autor: meteocentrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
9
12. 2017
9-10.12.2017 - Seminář, školení
Brno
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí