zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energetické firmy zavádějí tisíce chytrých elektroměřidel

14.02.2011
Energie
Energetické firmy zavádějí tisíce chytrých elektroměřidel

Energetické společnosti Pražská energetika (PRE) a ČEZ zavádějí tisíce takzvaných chytrých elektroměřidel, která mají přispět k šetření energie. PRE tato zařízení již nainstalovala třem tisícovkám pražských domácností a obchodů. ČEZ v letech 2007 až 2009 chytrá elektroměřidla instaloval na 2000 odběrných místech v Hradci Králové, Chrudimi a Poličce a nyní chystá další fázi tohoto projektu.

Takzvaná chytrá elektroměřidla umožňují dálkově odečitatelné měření spotřeby elektrické energie. Do sítě předají informace o spotřebě energie a zdroj podle toho může regulovat dodávky. Systém má šetřit spotřebu energie a také zvýšit spolehlivost energetické sítě.

"Vývoj v oblasti energetiky se neustále zrychluje. Dosud tradiční energetické sítě, způsob obchodování s elektřinou i samotné chování spotřebitelů brzy zásadně ovlivní faktory, jako jsou růst obnovitelných zdrojů, rozmach elektromobility a nutnost hospodárného využívání energií," uvedl mluvčí PRE Petr Holubec.

Pomocí nových elektroměřidel bude podle Holubce možné udržet v soustavě rovnováhu mezi výrobou elektřiny, její dopravou a spotřebou v odběrných místech.

Společnost ČEZ další rozsáhlé osazování chytrými měřidly plánuje v letošním roce. Do roku 2013 chce ve Vrchlabí, Pardubicích a Jeřmanicích na Liberecku instalovat chytrá měřidla u 40.000 zákazníků.

Systém chytrých elektroměřidel by měl v budoucnu v celé ČR zajistit například lepší regulaci špiček spotřeby, rychlejší obnovení dodávek elektřiny po poruchách, případně umožnit takzvaný ostrovní provoz. Ten při přerušení důležitého vedení zajistí přepojení menšího regionu přímo na místní výrobní zdroje s vyrovnanou bilancí spotřeby a dodávky elektrické energie. "Dále bude i záležet na evropské legislativě, zda zakotví nějaké závazné termíny v tomto směru," dodal mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
22
11. 2017
22.11.2017 - Seminář, školení
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí