zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na ochranu proti povodním je určeno 1,5 miliardy

01.03.2011
Povodně
Na ochranu proti povodním je určeno 1,5 miliardy

"Prevence před povodněmi je důležitou součástí zvládání stále častějších povodňových situací. Budování protipovodňových staveb je sice časově a finančně náročné, ale patří k nejefektivnější formě ochrany. V České republice se do těchto staveb během loňského a letošního roku investují téměř tři miliardy korun," říká ministr zemědělství Ivan Fuksa.

V roce 2010 se podařilo dokončit dvacet tři protipovodňových staveb na významných vodních tocích o celkovém objemu asi 1,3 miliardy korun. Tyto stavby zajišťovaly státní podniky Povodí. Dalších třicet jedna protipovodňových opatření na drobných vodních tocích dokončila Zemědělská vodohospodářská správa a státní podnik Lesy ČR za celkem 150 milionů korun. Protipovodňová opatření v Praze - Tróji zajišťovalo hlavní město.

V letošním roce dojde k dokončení dalších šestnácti protipovodňových staveb na významných vodních tocích o celkovém objemu 1,2 miliardy korun a asi čtyřiceti opatření na drobných vodních tocích za téměř 300 milionů korun.

Také v dalších letech se chce stát věnovat problematice protipovodňové ochrany, a proto si ministerstvo zemědělství podle Fuksy nechá zpracovat studii proveditelnosti protipovodňové ochrany v Pobečví. "Ta zahrne souběžně s přípravou suché nádrže Teplice na Bečvě další prvky technického a přírodě blízkého charakteru, jako je zvýšení retenční schopnosti povodí, zkapacitnění koryt vodních toků, využití rozlivů do neobydlených území podél toků, a podobně," dodal ministr.

Současné financování staveb pro preventivní protipovodňovou ochranu se zakládá na úvěru poskytnutém České republice Evropskou investiční bankou a na veřejných zdrojích. Podle plánu je zajištěno do konce roku 2013.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
9. 2020
23.9.2020 - Seminář, školení
EA Hotel Populus, Praha
11
11. 2020
11-13.11.2020 - Konference
Zámek Děčín
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí