zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vandalové ničí Jeseníky. Lesníci ale zakročí

12.03.2011
Chráněná území
Vandalové ničí Jeseníky. Lesníci ale zakročí

Šumperk - Vandalové, borůvkáři a turisté páchají v Jeseníkách veliké škody. Jenom v oblasti Petrových kamenů v rezervaci Praděd museli ochranáři během uplynulého víkendu napomenout na osmdesát neukázněných návštěvníků. Ti například chodí mimo vyznačené stezky v místech, kde rostou velmi vzácné rostliny. Nyní budou proto na pořádek dohlížet také desítky lesníků, kteří prošli potřebným školením. Jedním z nich je Jiří Pňáček, který v terénu kontroloval těžbu dříví. Teď může udělovat i pokuty. "Mě dovede rozčílit, že lidé si PET láhev donesou do lesa, ale pak ji už nedají do baťohu," zlobí se.

Video: Reportáž Martiny Vysloužilové

Činnost správců je nad rámec běžných pracovních povinností lesníků. "Nicméně využíváme toho, že se v oblasti pohybují a jsou venku v terénu," vysvětluje Pavel Indra, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Šumperk.

V CHKO Jeseníky jsou čtyři národní přírodní rezervace. Vyskytují se zde ohrožená zvířata a ohrožené rostliny a platí tu tedy přísná pravidla.

Profesionálním strážcům pomáhají dobrovolníci. Ti jsou ale v terénu pouze o víkendu. Noví strážci, kterými jsou lesníci, budou vítanou pomocí ve všední dny. "Máme vybudovaný systém on-line hlášení, který se dá okamžitě po návratu z terénu vyplnit. A během pár vteřin na to můžeme reagovat," říká Michal Ulrych, vedoucí terénní služby.

Za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny může strážce přírody na místě udělit pokutu až ve výši tisíce korun. Anebo zahájí správní řízení. V takovém případě může návštěvník hor zaplatit ještě mnohem více.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí