zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EKOLAMP vidí letošek nadějně

14.03.2011
Zpětný odběr
EKOLAMP vidí letošek nadějně

Loňské zpomalení ekonomického růstu se promítlo i do stagnujících výsledků kolektivních systémů zpětného odběru elektrozařízení. Ing. Alexandr Hanousek, jednatel kolektivního systému EKOLAMP, tento vývoj vysvětluje tím, že ekonomická recese přibrzdila i obměnu některých osvětlovacích zařízení. Navíc loni parlament ani nezvládl přijmout některé potřebné změny nebo rovnou nový koncept zákona o odpadech. Ten by měl jasně definovat podmínky k fungování zpětného odběru elektrozařízení pro všechny zúčastněné subjekty. Skepse ve společnosti, jak potvrdily i sociologické průzkumy, se však také negativně odrazila v ochotě lidí dál zvyšovat svůj podíl na ochraně životního prostředí.

V roce 2010 EKOLAMP zpětně odebral 721,9 tuny světelných zdrojů, tedy o 6 tun více než v roce předchozím. Materiálové využití dosáhlo rekordních 96,2 % (zákonná kvóta je 80 %). Přispěla k tomu i nová síť malých sběrných nádob, jež lze nyní nalézt už na 1200 místech. Během uplynulého roku EKOLAMP rovněž sebral 276,9 tuny průmyslových svítidel. Při jejich recyklaci bylo dosaženo 79,5% materiálového využití (zákonná kvóta činí 70 %). Co do sběru, jde v této skupině svítidel o 18% pokles. Způsobily jej zejména zmiňovaná odložená spotřeba, případně investice v segmentu B2B, tedy do nakládání s elektrozařízeními, která nejsou určena pro domácnost .

EKOLAMP loni uskutečnil několik vzdělávacích projektů, které úspěšně podpořily zvyšující se povědomí o významu zpětného odběru elektrozařízení. Za zmínku stojí především účast v programu pro školy Recyklohraní a marketingová kampaň Rozsvítíme Vaše Vánoce. Osvětová práce bude pro EKOLAMP prioritou i letos. Sběrná síť se nyní opírá o smluvní spolupráci s 580 sběrnými dvory měst a obcí. Zpětný odběr se uskutečňuje i prostřednictvím velkoobchodní sběrné sítě o 345 provozovnách.

Až do roku 2013 zůstává EKOLAMP jediným systémem, který má od Ministerstva životního prostředí autorizaci ke zpětnému odběru a recyklaci historického elektrozařízení skupiny č. 5 (tj. osvětlovacích zařízení a svítidel). Tuto povinnost naplňuje pro tři stovky svých členů, mezi nimiž se nacházejí i významné mezinárodní společnosti, jako jsou Philips, OSRAM, Narva, Modus, TREVOS či CTS Praha.

>>Ještě před námi zůstává dlouhá cesta, abychom se výsledky sběru a recyklace elektrozařízení mohli srovnávat s vyspělými zeměmi, hlavně na severu Evropy. Každý rok se nám to však o další krůček daří. I do letošního roku tak hledíme s optimismem,

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí