zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letos prožilo Hodinu Země čtyřikrát více českých obcí než loni

29.03.2011
Osvětlení
Urbánní ekologie
Letos prožilo Hodinu Země čtyřikrát více českých obcí než loni

Na více než čtyřnásobek poskočil počet měst a obcí České republiky, které se v přidaly k mezinárodního happeningu na podporu ochrany klimatu - Hodině Země. Oproti loňským 34 jich v letošním roce zhaslo o stovku více. Hodinou Země to ale jenom začíná, je toho spousta, co mohou obce, firmy, jednotlivci i celá Česká republika udělat pro ochranu klimatu.

Pátý ročník Hodiny Země proběhl včera za historické účasti 134 zemí a přibližně 4500 měst. V České republice se počet zapojených měst a obcí oproti loňskému roku vyhoupl na čtyřnásobek. Na stále nebezpečnější změnu klimatu tak svým zhasnutím symbolicky upozornilo 134 českých obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců. Vyslaly tak společný signál, že je třeba klást větší důraz na politiku ochrany klimatu, energetické úspory a šetrnější zacházení s životním prostředím.

Hodina Země se konala po celém světě od 20:30 lokálního času. Tma tak postupně oběhla celou planetu, když začala na Fidži a skončila o den později na ostrovu Samoa. Miliony lidí s její pomocí vyjádřili své odhodlání klimat chránit a chovat se šetrně k životnímu prostředí. "Na celém světě přinášejí jednotlivci, komunity, firmy i vlády nové příklady naší společné budoucnosti - nové vize pro udržitelný život a nové technologie, které ji pomohou uskutečnit. Ať těch 60 minut tmy pomůže světu spatřit světlo," prohlásil k akci generální tajemník OSN Ban Ki-moon.

Symbolickou Hodinou Země ale snahy měst a obcí nesmí skončit. Hodinou to pouze začíná. Například starosta australského Sydney, Clover Moore, slíbil vybudování dalších šesti velkých cyklostezek a instalaci LED osvětlení v parcích a ulicích.

osvetleniAby jej mohly následovat i české obce, vydává v těchto dnech Ekologický institut Veronica tři tématické publikace. První z nich je český překlad studie Kodaňská diagnóza, která shrnuje poslední vědecké výzkumy v oblasti změny klimatu. Druhou je publikace Jana Hollana o světelném znečištění "Venkovní osvětlení v obcích" a třetí představuje práci Jana Labohého pod názvem "Města a ochrana klimatu", v níž naleznou samosprávy návod, jaké konkrétní opatření mohou pro snížení emisí CO2 ve svém městě učinit.

,Hodinové zhasnutí samozřejmě problém nevyřeší. Může být ale impulsem ke změně chování, které bude k životnímu prostředí mnohem odpovědnější. Je třeba vzít odpovědnost do vlastních rukou, aby mohly žít i další generace v podobném světě, jako my," prohlásil k uplynulé akci Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica, koordinátor Hodiny Země v České republice.

"Děkujeme všem starostům a starostkám, všem lidem z měst, obcí a firem, kteří Hodinu Země podpořili a dali o tom vědět občanům, spolupracovníkům i klientům a prostřednictvím našeho webu i celé republice a světu. Je vidět, že stále stoupá počet lidí, kteří berou ochranu klimatu vážně," dodává Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Informace, včetně fotogalerie a mapy zúčastněných měst, loga a starších tiskových zpráv, získáte na www.hodinazeme.cz. Mezinárodní informace a fotografie naleznete na www.earthhour.org.

Kontakty:
Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země 2011
(mezinárodní i místní dění v kampani Hodina Země)
jan.labohy@veronica.cz, 777 323 762

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica
(odborná garantka programů na ochranu klimatu a k efektivnímu využívání energie)
yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí