zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do jarního úklidu přírody na Vysočině se letos zapojí 17.000 lidí

03.04.2011
Odpady
Příroda
Do jarního úklidu přírody na Vysočině se letos zapojí 17.000 lidí

Jarního úklidu přírody na Vysočině se letos zúčastní 17.000 lidí, o pětinu více než před rokem. Akce Čistá Vysočina se bude konat potřetí. Lidé budou uklízet příkopy kolem krajských silnic II. a III. třídy, řekl dnes novinářům krajský radní Martin Hyský. Během minulých dvou ročníků sesbírali dobrovolníci na území kraje dohromady 90 tun odpadků.

"Číslo je obrovské. Nicméně rozloha Vysočiny je velká a pořád jsou sem tam bílá místa," zhodnotil Hyský letošní počty brigádníků. Kraj spravuje skoro 4600 kilometrů silnic. Do jarního úklidu se kromě jednotlivců zapojí školy, neziskové organizace a různá sdružení.

Uklízet se bude od 8. do 15. dubna. "Odpadky se budou třídit do dvou pytlů. Nechají se zavázané kolem komunikací, kde je sesbírá krajská správa a údržba silnic," přiblížil radní. O odvážení odpadků v obcích se postarají obecní úřady.

Kromě sbírání odpadků, které organizuje kraj, se na Vysočině uskuteční ještě řada menších úklidů. Druhým rokem se na Vysočině bude konat akce Čistá řeka Sázava. Čistit se bude 50 kilometrů říčních břehů ve směru od Středočeského kraje do Havlíčkova Brodu. Loni pomáhalo kolem 400 lidí. Letos se od 11. do 15. dubna zapojí do sbírání odpadků u řeky hlavně školáci a členové spolků a sdružení. V sobotu 16. dubna se k nim přidají další dobrovolníci, včetně vodáků na lodích.

Prostranství a příkopy hradu Orlík u Humpolce mohou zájemci pomoci vyčistit 16. dubna. Na Novoměstsku je na 7. května naplánován další ročník netradičního cyklistického závodu Petmen. Jeho účastníci soutěží ve sběru odpadků podél cest, hlavně plastových lahví.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí