zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovinská jaderná elektrárna Krško opět v provozu

01.04.2011
Atomová energie
Slovinská jaderná elektrárna Krško opět v provozu

Slovinská atomová elektrárna Krško, která je jedinou jadernou elektrárnou v zemi, byla dnes opět uvedena do provozu poté, co se právě před týdnem automaticky vypnula. Oznámilo to dnes vedení elektrárny. Důvodem výpadku byla závada na vedení velmi vysokého napětí do Chorvatska; protože elektrárna tím ztratila podstatnou část odběru vyráběné elektřiny, řídící systém ji automaticky odstavil.

"Náhlé přerušení však způsobilo přetížení sekundárního okruhu, což nezůstalo bez následků," citovala agentura APA z prohlášení elektrárny.

Následky se projevily na hydraulických obvodech elektrického generátoru, na reaktorovém čerpadle a dalších zařízeních. "Škody nebyly velké, ale opravy si vyžádaly několik dní," dodává komuniké.

Podle provozovatele elektrárny incident představoval nulový stupeň na mezinárodní stupnici INES hodnotící úroveň nehod jaderných elektráren.

Elektrárna Krško používá technologii americké společnosti Westinghouse a v provozu je od roku 1983. Je v ní jeden reaktor o výkonu 2000 megawattů. Na celkové výrobě elektrické energie ve Slovinsku se v roce 2001 podílela asi ze 40 procent. Poslední nahlášený incident v jaderné elektrárně Krško je z června 2008, kdy kvůli vadnému ventilu začala z chladicího zařízení unikat voda.

Ochránci životního prostředí po slovinské vládě chtějí, aby elektrárnu odstavila ještě před plánovaným ukončením provozu v roce 2023. Vláda chce naopak elektrárnu o jeden reaktor do roku 2013 rozšířit.

Jaderné elektrárny v Evropské unii čekají do konce letošního roku zátěžové testy. Cílem je prověřit jejich zabezpečení poté, co se v Japonsku po ničivém zemětřesení a vlně cunami dostala do problémů jaderná elektrárna Fukušima.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí