zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

To nejlepší z loňské činnosti ekoporaden představila soutěž

02.04.2011
Environmentální poradenství
To nejlepší z loňské činnosti ekoporaden představila soutěž

V 1. ročníku soutěže o nejlepší ekoporadenský počin byly minulý týden na Valné hromadě Sítě ekologických poraden představeny a následně vyhlášeny projekty, které mohou být příkladem ostatním ekoporadnám. Soutěž měla dvě hlavní ocenění: Cenu poroty, o které rozhodli odborníci z oblasti ekoporadenství, a Cenu ekoporaden, ve které hlasovali samotní poradci. Na rozdíl od loňského "nultého" ročníku, kde panovala shoda ve výběru v obou kategoriích, letos každou z cen vyhrál jiný projekt. Odborná porota udělila hlavní cenu projektu ekoporadny Veronica věnovanému propagaci kohoutkové vody s názvem "Natočte si kohoutkovou". Druhou hlavní cenu, kterou vybírali sami poradci, obdržela "Ekorozhledna" EkoCentra Brno - aktivita zaměřená na udržitelný životní styl.

"Soutěž je pro ekoporadce příležitostí porovnat vlastní přístupy a znalosti s ostatními. Škála témat, kterým se věnují jednotlivé členské ekoporadny STEPI, je široká. Soutěž je tak dobrou platformou pro hlubší výměnu zkušeností. Díky tomu pak můžeme dále zvyšovat kvalitu i efektivitu poskytovaných služeb," říká Kamila Kameníková ze STEPi.

Odborná porota dále ocenila aktivity ekoporadny sdružení Arnika zabývající se ochranou aleje v Žižkově Poli na Vysočině před kácením, projekt EkoCentra Brno k udržitelnému životnímu stylu a práci Rosy věnující se osvětě přírodních zahrad. Ekoporadci při svém hodnocení dále vyzvedli práci ekoporadny Veronica s propagací kohoutkové vody a Ekologického právního servisu za činnosti vedoucí k ochraně veřejnosti před nadměrným hlukem.

Na rozdíl od loňského nultého ročníku se mohly letos do soutěže přihlásit všechny ekoporadny z celé České republiky a tato otevřenost zůstane zachována i v příštích ročnících. "Otevřenost všem organizacím poskytujícím environmentální poradenství bezpochyby přispěje k dalšímu zviditelnění poradenství, ale hlavně podpoří vzájemnou motivaci, přenos zkušeností a multiplikaci úspěšných činností poraden," dodala Kamila Kameníková ze STEPi.

Cílem soutěže byla zejména prezentace příkladů dobré praxe. Popis projektů zahrnoval i metodické poznámky, které mají pomoci ostatním organizacím využít těchto zkušeností. Odborná porota vybírala na základě kritérií, jako je inovativnost projektu a přístupů, vazba na potřeby klienta, zobecnění výstupů a prostor pro plošné využití, profesionalita a dopad na životní prostředí a komunitu.
Soutěž je letos součástí projektu nazvaného "Poradenství - metody, příklady, certifikace", realizovaného za finanční podpory Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí. Další ročníky soutěže již poběží nezávisle.

Podrobnosti o oceněných projektech:
arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
E-expert, spol. s r.o.
25
10. 2017
25-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí