zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skončil úklid Brněnské přehrady, odvezlo se 150 tun odpadu

08.04.2011
Odpady
Voda
Skončil úklid Brněnské přehrady, odvezlo se 150 tun odpadu

Na Brněnské přehradě skončil pravidelný jarní úklid, tedy čištění hladiny i břehů. Pracovníci státního podniku Povodí Moravy s ním začali v pondělí, celkem odvezli na 150 tun odpadků. To je o 350 tun méně než loni. Novináře o tom informovala mluvčí podniku Veronika Hrdá.

"Pracovníci Povodí Moravy vyčistili od naplavenin hladinu a břehy u hráze, přístaviště a Rakovecké zátoky. Nejčastěji to byly PET lahve, odpadky, větve a kusy stromů," uvedla Hrdá. "PET lahve naši zaměstnanci vytřídili a odvezli do sběrného dvora. Zbylý odpad skončil na skládce ve Veverské Bítýšce," dodala.

Kromě vyčištění přehrady od odpadků se tento týden opět začalo i s chemickým čištěním vodní plochy, které má pomoci nádrži od dříve přemnožených sinic a řas. Řeka Svratka, která do nádrže přitéká, byla ošetřena síranem železitým. Ten má snížit množství fosforu ve vodě. Právě tento chemický prvek výrazně přispívá ke znečištění přehrady a růstu sinic.

Projekt čištění přehrady od sinic trvá už sedm let, celkem přijde na téměř 200 milionů korun. Větší část mají pokrýt evropské dotace, investuje do něj i Jihomoravský kraj a Brno. Přehrada, která v minulosti patřila k vodním plochám silně zamořeným sinicemi, byla v roce 2009 téměř vypuštěna. Odhalené břehy odborníci několikrát vápnili.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí