zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Začal festival filmů o ekologii a životním prostředí TUR Ostrava

12.04.2011
Obecné
Začal festival filmů o ekologii a životním prostředí TUR Ostrava

Festival filmů o ekologii a životním prostředí TUR Ostrava dnes začal ve dvou sálech ostravského městského Domu kultury. Diváci uvidí do pátku 15. dubna více než 100 snímků studentů filmových škol i zkušených dokumentaristů z celého světa. ČTK o tom informovala ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková.

Do soutěže bylo přihlášeno 118 snímků, nakonec se jich tam dostane 105. "Některé k nám nedorazily, nebo byly poškozené. Mezi soutěžními snímky jsou filmy z 26 zemí pěti kontinentů," řekla Heříková.

Na začátku festivalu zaplnili diváci skoro celou kapacitu dvou sálů.

"V malém sále bylo asi 100 lidí, ve velkém kolem 700. Jsme nadšeni, hlásí se nám školy, které byly na promítání i loni," informovala ředitelka.
Mezi snímky promítanými úvodní den festivalu byl například temný film o genocidě v Západní Papui West Papua - The Secret War in Asia.

"Ta programová paleta je ale opravdu pestrá. Od filmu Dying to Stop o africké alkoholičce a programu odvykání, přes film Qadir, an Afghan Ulysses o afghánském uprchlíkovi, který se s novinářkou vrací domů, až po poetické filmy, které zdůrazňují krásu přírody," řekla Heříková.

Festival doplňují besedy, semináře i kulturní vystoupení. Každý den je věnován určitému tématu, například v úterý to bude Média a ekologie, v němž bude se hovořit o domácím násilí nebo o tom, co se děje s odpady po vyhození do kontejneru. Ve středu se zase návštěvníci v rámci tématu Zelená planeta dozví o záchranných projektech Zoo Ostrava nebo o možném mimozemském životě.

Dnešní zahajovací program doplnila přednáška Jan Hlaváče ze společnosti Renarkon, která se zabývá prevencí a léčbou drogových závislostí. "Přednáška probíhala za naprostého ticha. Děti mu doslova visely na rtech," řekla ředitelka festivalu.

V jednom ze sálů se po celou dobu promítají filmy v originálním znění. "Pak se filmy rozebírají s rodilým mluvčím a pedagožkou. Pro děti je to tak zároveň i výuka angličtiny," uvedla Heříková.

Festival TUR navazuje na již ukončený projekt Ekofilm. Je určený hlavně studentům středních škol, ale na projekce může přijít kdokoli. Vstup je zdarma. Podrobnosti o festivalu najdou zájemci na adrese www.turfilm.cz.

Vlastimil Vyplel

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí