zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sbírejme baterie do designových krabiček

27.04.2011
Zpětný odběr
Sbírejme baterie do designových krabiček

Společnost ECOBAT zahájila ojedinělou akci na podporu sběru baterií v domácnostech nazvanou Ecocheese. Jejím cílem je oslovovat širokou veřejnost a naučit rodiny, ale i jednotlivce, sbírat vybité baterie a monočlánky.

Součástí akce je i rozdávání speciálního sběrného boxu na baterie do domácnosti. Takzvaný Ecocheese je nejen funkční, ale má elegantní nadčasový design v několika barevných provedeních, takže jej lze umístit kamkoli v bytě i jako zajímavý doplněk. Ecocheese je zároveň nejbezpečnějším řešením, jak v domácnostech s malými dětmi zabránit náhodnému spolknutí článků. Tyto případy přitom nejsou ojedinělé a mají za následek vážné ohrožení na životě. Jen ve FN Motol Praha bylo loni zaznamenáno v krátkém sledu pět případů, kdy malé děti ve věku do pěti let spolkly knoflíkové baterie.

Akce Ecocheese chce upozornit na to, že shromažďování vybitých baterií je jednoduché a vede k vytvoření návyku, jež si snadno osvojí i starší osoby, které nebyly zvyklé takový odpad třídit. Předávání baterií ke zpětnému odběru chrání životní prostředí i nás samotné!

Za sběr a recyklaci baterií v řadě evropských zemí (včetně České republiky) odpovídají jejich výrobci a dovozci. Nejvýznamnější firmy na trhu s bateriemi založily už v roce 2002 neziskovou organizaci ECOBAT, která v současné době přebírá odpovědnost za zpětný odběr od 600 dovozců v souladu s § 31 zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech. ECOBAT stále rozšiřuje sběrnou síť. V současnosti je na území celé ČR již 14 tisíc míst zpětného odběru. Všechna jsou označena samolepkou a vybavena boxem pro odběr tohoto škodlivého odpadu.

Projekt Ecocheese byl zahájen již v průběhu března, ale celá řada akcí po celé republice je plánována také na květen. Aktuální termíny budou uvedeny na www.ecocheese.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí