zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německo - nový zákon dává dětem právo hrát si nahlas

29.06.2011
Hluk
Německo - nový zákon dává dětem právo hrát si nahlas

Německý parlament schválil koncem týdne zákon, který brání stížnostem na hluk, jejž v obytných čtvrtích způsobují hrající si skupiny dětí v jeslích, školkách nebo na hřištích. Právní předpis tím má podpořit výstavbu dětských předškolních zařízení a hřišť v rezidenčních částech měst, a tak přispět ke zvýšení porodnosti, jež v Německu v posledních letech povážlivě klesá.

Dosud se obyvatelé mnoha obytných čtvrtí často bránili školkám a jeslím ve svém bezprostředním okolí pomocí ekologických zákonů o ochraně proti "vlivům škodlivým pro životní prostředí", které jim umožňovaly vetovat "zařízení zamořující okolí zvukovým znečištěním". Zákon byl míněn proti továrnám a podobným hlučným provozům, byl však v posledních letech často zneužíván k likvidaci již existujících dětských zařízení nebo k zákazu výstavby nových.

Mezi prvními z podobně medializovaných případů byla záležitost jeslí v Hamburku, které se musely obehnat dvoumetrovou betonovou zdí dlouhou 60 metrů, aby nerušily okolí. Jistá školka v Berlíně to vzdala po čtyřech letech soudních sporů a přemístila se jinam.

Ministr stavebnictví Peter Ramsauer se marně snažil ovlivnit veřejnost, aby hluk způsobovaný dětmi brala jako "výraz jejich radosti ze života", nikoli jako "újmu, před níž je občany třeba chránit".

Se statistikou 651 tisíc dětí narozených v roce 2009 patří Německo k zemím s nejnižší porodností v Evropě. Počet úmrtí v Německu od roku 1972 trvale přesahuje počet narozených, vloni to bylo o 181 tisíc.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí