zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letní odstávky dodávky teplé vody

04.07.2011
Energie
Voda
Letní odstávky dodávky teplé vody

Blíží se letní měsíce, dovolené a také pravidelná údržba tepelných zařízení a s ní spojené letní odstávky teplé vody. V této souvislosti uvádíme odpovědi na nejčastější otázky zákazníků.

Proč jsou letní odstávky nutné?


Letní odstávka umožňuje teplárnám v době nejnižších odběrů tepla, tedy v letních měsících, zkontrolovat a připravit zařízení pro bezporuchový provoz v následujícím zimním období. Můžeme ji přirovnat k preventivnímu servisu auta před dovolenou. Je lepší vzdát se na pár dní svého miláčka a nechat ho prohlédnout v servisu, než pak zůstat trčet s rozbitým autem na zahraniční dovolené.

Pro teplárny přichází hlavní zátěž při zimních mrazech a tam jednoznačně platí, že kdo je připraven, není překvapen. Plánované přerušení dodávky tepla může ale být způsobeno i "přeložkou teplovodu", která je vyvolána výstavbou nebo jinou činností v zásobovaném území, například při stavbě nových komunikací nebo obchodních center.


Jak dlouho odstávka trvá?


Letní odstávky trvají zpravidla od 2 do 5 dnů, ve výjimečných případech déle. Někteří odběratelé odstávku zařízení ani nemusí zpozorovat. U teplárenských soustav, které mají více zdrojů a zokruhovanou síť, existuje vzájemná zastupitelnost zdrojů a k odstávce tak vůbec nemusí dojít nebo je velmi krátká.

Snahou teplárenských společností samozřejmě je, aby odstávky byly co nejkratší a odběratele omezovaly co nejméně. Tam, kde je teplo dodáváno pro technologické účely jiným firmám, se obvykle odstávky plánují po vzájemné dohodě v době celozávodní dovolené.


Jak se o termínu odstávky dozvím?


Vzhledem k tomu, že se jedná o plánovanou činnost, stanovuje řada teplárenských společností odstávky až na rok dopředu a v odpovídajícím předstihu o ní informuje své zákazníky. Domácnosti informují o odstávkách správci a majitelé objektů při odečtech na přelomu roku nebo nejpozději při květnovém vyúčtování. V domech, kterých se přerušení dodávek teplé vody dotkne, by se měla objevit upozornění nejpozději dva týdny před odstávkou. Teplárenské společnosti také zpravidla informují o termínech odstávek na svých internetových stránkách a zákaznických linkách.

Zdroj: TZ Teplárenského sdružení

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí