zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečištěná Austrálie zavádí uhlíkovou daň

11.07.2011
Klimatické změny
Znečištěná Austrálie zavádí uhlíkovou daň

Austrálie po vzoru EU zavádí systém emisních povolenek, které mají těžký průmysl přinutit ke snížení emisí oxidu uhličitého (CO2).

Pět set největších znečišťovatelů bude platit od příštího roku "uhlíkovou daň" ve výši 23 australských dolarů (asi 419 korun) za každou vypuštěnou tunu CO2, přičemž tato částka se bude každoročně zvedat o 2,5 procenta do roku 2015. Pak se bude s tzv. emisními povolenkami obchodovat na volném trhu.

Kontroverzní plán menšinové vlády včera oznámila premiérka Julia Gillardová, která zároveň ujistila, že v důsledku opatření bude jen menšina domácností platit vyšší účty za elektřinu. Vláda totiž hodlá zdražení výrobní ceny energií kompenzovat. Podle agentury Reuters předložený plán je nejradikálnější ekonomickou reformou v Austrálii za několik posledních desetiletí.

Model je podle premiérky důležitý pro snižování emisí skleníkových plynů. Austrálie patří mezi největší světové znečišťovatele.

Vůdce konzervativní opozice Tony Abbott tvrdí, že zavedení uhlíkové daně zvýší životní náklady milionům lidí, ale životnímu prostředí to nepomůže.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí