zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Vysočině mohou dobrovolníci pomoci sekat chráněné mokřady

17.07.2011
Příroda
Na Vysočině mohou dobrovolníci pomoci sekat chráněné mokřady

Na několika místech Vysočiny mohou dobrovolníci během léta pomoci se sekáním chráněných luk. V pondělí začne tradiční Kosení pořádané ochránci přírody z Kněžic. Jako první přijde na řadu Urbánkův palouk u Nové Brtnice, během dvou týdnů by mělo být posekáno celkem šest hektarů podmáčených rašelinných luk a bývalých pastvin. Jak zjistila ČTK, v srpnu mohou lidé pomoci shrabovat posečenou trávu kolem Kladinského potoka na Pelhřimovsku a na dvou mokřadech pod Žákovou horou na Žďársku.

Chráněné louky je podle ochránců potřeba posekat alespoň jednou ročně, aby nezarostly náletovými dřevinami a aby z nich nevymizely cenné druhy rostlin. Peněz na údržbu podle nich ale rok od roku ubývá. "Na některé lokality letos peníze nejsou, děláme je z nadšení a zadarmo," řekl ČTK Václav Křivan z kněžické organizace Českého svazu ochránců přírody. Nejjistější jsou podle něj příspěvky kraje, ale ty jsou jen na chráněná území. Se sekáním většinou pomáhají hlavně lidé, kteří na Vysočinu přijíždějí z velkých měst; místních moc nechodí.

Kosení pořádají ochránci z Kněžic letos už 27. rokem. Podle Křivana se na loukách většinou vystřídá asi 20 lidí. Pomáhají hlavně studenti z Prahy a z Brna. "Máme pár lidí, kteří se k nám vracejí léta, občas přivedou někoho dalšího," přiblížil situaci. Kromě Urbánkova palouku se bude sekat přírodní památka Kamenný vrch nedaleko Heraltic a rezervace Na Podlesích u Hrutova, která je známá díky početnému výskytu orchidejí prstnatců májových.

Sekáči s kosami začínají pracovat kolem 5:00, když je ještě rosa. Přes den se většinou posečená tráva suší a odváží. Podle Křivana je to tvrdá práce, která by se bez pomoci dobrovolníků dala těžko zvládnout.

Jinde v kraji používají ochránci přírody při sekání cenných lokalit většinou křovinořezy nebo malé sekačky. Dobrovolníky potřebují pro shrabování a vytahování trávy. U Kladinského potoka je očekávají od 12. do 14. srpna. "Je možné přijít třeba jen na pár hodin," doplnil Václav Kos z pelhřimovského Střediska ekologické výchovy Mravenec. V minulých letech podle něj pomáhalo deset 15 lidí.

Ve stejném termínu mohou zájemci pomoci ochráncům přírody i na Ždársku, a to na dvou hektarech podmáčených luk pod Žákovou horou. Na 12. srpna chystá Sdružení Krajina hrabání na louce ve Fryšavě a o den později v Samotíně, řekla Kateřina Marečková ze sdružení. Vyhrabaná tráva se musí vytahat na plachtách.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí