zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Drobné vodní toky pod novou správou

25.07.2011
Voda
Urbánní ekologie
Drobné vodní toky pod novou správou

Od letošního 1. ledna byly povinnosti a působnosti Zemědělské vodohospodářské správy (ZVHS) převedeny na státní podniky Povodí a státní podnik Lesy ČR. Na jejich bedra tak dolehla i správa drobných vodních toků. Co změna přináší?

Konkrétně Lesy ČR převzaly zhruba 15 tisíc km drobných toků. Ovšem nutno dodat, že s údržbou potoků a bystřin protékajících lesními porosty i zemědělskou krajinou má zkušenosti od svého založení v roce 1992. Celkem se tedy v současné době tento státní podnik stará už o více než 39 tisíc km drobných toků, které organizačně spadají pod šest Správ toků působících v oblastech Povodí Labe (Hradec Králové), Vltavy (Benešov), Ohře (Teplice), Odry (Frýdek-Místek), Moravy (Vsetín) a Dyje (Brno).

Z jednotlivých státních podniků Povodí si vyberme jako příklad Povodí Vltavy. To teď pečuje o více než 12 tisíc km drobných vodních toků a o dalších téměř 6500 km jejich ještě menších přítoků.

NE VŠEM PŘÁNÍM LZE VYHOVĚT

Mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková v souvislosti s nejčastěji vznášenými požadavky obcí připomíná fakt, že v případě, kdy jde o požadavky na odstranění >>sedimentů>břehových nátrží>Ne všechny však odpovídaly stavem přípravy a úrovní zpracování potřebám pro předložení žádostí o dotaci v rámci příslušných programů financování v letošním roce. Tam, kde bylo možné potřebné podklady doplnit a upravit, jsme žádosti podali a tyto akce se připravují pro realizaci. Tam, kde stav přípravy neodpovídal požadavkům programového financování, Povodí Vltavy intenzivně pracuje na úpravě těchto záměrů a projektů tak, aby se daly předložit v nejbližším možném období a mohly se co nejdříve provést.

Je samozřejmé, že při takovém rozsahu námi spravovaných toků nelze vždy okamžitě vyhovět všem požadavkům obcí na námi nově spravovaných tocích. Také koncepce úprav toků prosazovaná Lesy ČR se v některých případech liší od staveb dříve prováděných ZVHS, což může být zdrojem určitých nedorozumění při realizaci nových opatření.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí