zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radisondy patří do sběrného střediska, radí ČHMÚ. Za některé ovšem můžete získat až 400,-Kc.

11.08.2011
Obecné
Odpady
Radisondy patří do sběrného střediska, radí ČHMÚ. Za některé ovšem můžete získat až 400,-Kc.

Meteorologické radiosondy jsou vypouštěny ČHMÚ za účelem měření tlaku, teploty, vlhkosti a rychlosti a směru větru ve volné atmosféře.

Balón napuštěný vodíkem nese meteorologickou sondu do výšky cca 30 km a veškerá data jsou okamžitě přenášena radiovým spojením na stanici ČHMÚ. Ve výšce okolo 30 km balón praskne a sonda padá zpět na zem.

Radiosondy jsou určeny pro jednorázové použití, proto ČHMÚ nemá zájem o získání jednou použitých radiosond zpět. Pokud si radiosondu nechcete ponechat, nakládejte s ní jako s běžným elektronickým odpadem, například ji odevzdejte do nejbližšího sběrného dvora.

ČHMÚ rovněž používá sondy určené k měření ozonu, které jsou vybaveny padákem a ozonová čidla jsou umístěna v ochranném polystyrenovém obalu. Tyto sondy lze v některých případech použít k dalšímu měření. Pokud naleznete ozonovou sondu, následujte instrukce napsané na štítku připevněném k polystyrenovému obalu. Za zaslání nalezené ozonové sondy poskytuje ČHMÚ odměnu 400,- Kč do 3 měsíců po doručení. Nálezné se nevztahuje na radiosondy nalezené mimo území ČR.

Ozonová sonda

ZDROJ:ČHMÚ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí