zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Gatesova nadace dává 42 milionů dolarů na zdokonalení záchodu

17.08.2011
Čištění odpadních vod
Gatesova nadace dává 42 milionů dolarů na zdokonalení záchodu

Je možné, že již za nějakou dobu se současné technologie záchodů stanou další etapou k cestě lidstva za lepší a ekonomicky levnější hygienou. Nadace Billa a Melindy Gatesových totiž uvolnila 42 milionů dolarů osmi univerzitám, které soutěží o to, kdo vymyslí lepší toaletu.

Podnětem k takové investici jsou zastaralé technologie, které stále používáme a které rychle rostoucím populacím brzy nebudou stačit.

"Současný záchod je technologie z devatenáctého století, která nesplňuje požadavky většiny světové populace," odůvodnil investici New York Times správce nadace Frank Rijsberman.

Podle Rijsbermana je na světě kolem 2,6 miliardy lidí, kteří nemají přístup k toaletám s kanalizačním systémem, což je nutí k používání jednoduchých latrín, děr v zemi nebo jednoduše nejblíže dostupného místa.

Univerzity se teď v rámci projektu "Toilet 2.0" budou snažit vymyslet technologii, která nebude používat kanalizaci, vodu, ani elektřinu, a u níž cena za používání záchodu nepřekročí pět amerických centů denně.

Slibné "záchodové" technologie se však rýsují už teď. Jeden z vynálezů například využívá jak solárních panelů na střeše, tak i speciální technologie, která odpad okamžitě zpracovává.

"Jsme schopni vyčistit záchodovou vodu stejně kvalitně, jako to dnes dělá čistírna odpadních vod," tvrdí profesor environmentálních věd na kalifornském Institutu technologie Michael R. Hoffmann. Hoffmannův solární záchod by mohl být využit až pětsetkrát denně a jeho cena by se mohla zprvu pohybovat kolem pěti tisíc dolarů. Podle Hoffmanna ho ale komerční rozšíření zlevní.

Nápadu na vývoj toalety budoucnosti je podle expertů mnoho. Nové záchody by například mohly pracovat s exkrementy okamžitě, a neskladovat je půl roku, jak to dělají současné technologie, míní Rijsberman.

Vrcholem by mohla být přeměna exkrementů na účinné palivo nebo hnojivo. "Existuje mnoho dobrých řešení. Jen jsou zatím ekonomicky nevýhodná," dodává profesor inženýrství životního prostředí na Harvardu Peter P. Rogers.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí