zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK schválila Brnu dotaci 925 mil. na opravu a dostavbu kanalizace

26.08.2011
Čištění odpadních vod
EK schválila Brnu dotaci 925 mil. na opravu a dostavbu kanalizace

Evropská komise schválila Brnu dotaci 925 milionů korun na rekonstrukci a dostavbu kanalizace ve čtyřech městských částech. ČTK o tom informoval náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS). Půjde celkem o 13 staveb, které vyjdou na víc než dvě miliardy. Dokončeny by měly být do roku 2013. Jde o jeden z klíčových investičních projektů pro jihomoravskou metropoli v následujících letech.

Peníze jdou z unijního Fondu soudržnosti, z něhož jsou financovány velké projekty v oblasti životního prostředí a dopravy některých členských států.

Kanalizace a následně i vozovky projdou rekonstrukcí v Brně-Bohunicích, Tuřanech, Ivanovicích a Žebětíně, a to postupně v letech 2012 až 2013. "V rámci projektu bude vybudováno téměř 13 kilometrů nové kanalizace a 11,7 kilometrů stávající kanalizační sítě projde rekonstrukcí," řekl Kotzian. Na kanalizaci bude podle něj nově napojeno téměř 3500 Brňanů.

Město se na projektu bude podílet 1,25 miliardou Kč, sdělil Kotzian. "Nyní bude třeba zahájit složitý proces výběru dodavatele stavby," dodal.

Na jižní Moravě žilo loni v domech s napojením na kanalizaci odpadních vod více než 1,018.000 lidí. Je to meziroční nárůst o 0,8 procenta. Za poslední čtyři roky se na různých místech Brna včetně centra opravily vodovody a kanalizace za 1,4 miliardy korun. Nejvíc se investovalo do rekonstrukcí v roce 2007, a to přes 435 milionů Kč.

Fond soudržnosti poskytuje podporu členským státům, jejichž hrubý národní důchod na obyvatele je nižší než 90 procent průměru v EU. Pro období 2007 až 2013 přispívá Fond soudržnosti na projekty v Bulharsku, v České republice, v Estonsku, na Kypru, v Litvě, v Lotyšsku, v Maďarsku, na Maltě, v Polsku, v Portugalsku, v Rumunsku, v Řecku, na Slovensku a ve Slovinsku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí