zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Od limitů ke clům

01.09.2011
Energie
Geologie
Od limitů ke clům

Podle ministra průmyslu a obchodu Kocourka by Česká republika měla zavést přirážku na vývoz hnědého uhlí. Ne, nejde o to, že by šlo o zvlášť strategickou a vzácnou surovinu. Uhlí je prý dost, ale za přemrštěné ceny. Evidentně je to tak reakce na nabídku společnosti Czech Coal, která se nechala slyšet, že je ochotna uzavírat s teplárnami dlouhodobé smlouvy na dodávky uhlí - ale zhruba za dvojnásobek běžné ceny.

Přitom už v květnu Institut energetických informací upozornil, že problémem není nedostatek uhlí, ale zajištění dlouhodobých kontraktů s teplárnami za přijatelné ceny. A navrhl omezit vývoz elektřiny do zahraničí nebo regulovat ceny tepla. Návrh na omezení exportu uhlí (a o nic jiného při stanovení exportní přirážky nejde) je jen další vládní posun, jak zajistit dostatek hnědého uhlí na trhu. Debata o prolomení limitů se táhne roky. Pačesova komise před třemi lety navrhovala jejich "korekci", kdy by se k některým obcím hornictví přiblížilo, od jiných naopak ustoupilo. Ministr Kocourek letos v dubnu předložil energetickou koncepci, která prolomení limitů připouštěla - a neuspěl.

Jestliže za prolomením limitů podle všeho stála těžařská lobby, při zdražení exportu jde evidentně o výsledek nátlaku teplárenského průmyslu, který v současnosti uzavírá nové smlouvy o dodávkách uhlí. A podle všeho nemá z čeho vybírat.

Česká republika nemá moc velký výběr při výrobě energie a tepla - v podstatě musí lavírovat mezi jádrem postiženým stigmatem katastrof a ekologicky svízelným spalováním uhlí. Omezení exportu může krátkodobě vyřešit dodávky pro teplárny. Jistotu budoucích nízkých či alespoň stabilních cen pro průmysl a spotřebitele ale tento krok nepřinese.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí