zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma AVE CZ znovu neuspěla s stavbou spalovny u Pardubic

19.09.2011
Odpady
EIA
Firma AVE CZ znovu neuspěla s stavbou spalovny u Pardubic

Společnost AVE CZ, která chce v Rybitví u Pardubic vybudovat velkou spalovnu nebezpečného odpadu, opět neuspěla při prosazování svého projektu. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo rozhodnutí krajského úřadu, který v červenci zastavil řízení o vydání integrovaného povolení pro výstavbu tohoto zařízení. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

"Krajský úřad řízení zastavil, neboť nebylo ze strany AVE CZ předloženo územní rozhodnutí pro stavbu. Předložená investiční akce navíc není v souladu s plánem odpadového hospodářství Pardubického kraje a ani není v souladu s územním plánem obce," uvedl krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil (ČSSD).

Protože firma v minulosti nezískala kladné stanovisko ministerstva životního prostředí EIA, snažila se získat takzvané integrované povolení. Díky němu by mohla od stavebního úřadu dostat povolení k výstavbě. Proti spalovně se v minulosti postavilo téměř 50.000 lidí.

Firma se chce pokusit prosadit svůj projekt soudně, podle Navrátilové u Nejvyššího správního soudu rozporuje územní plán obce Rybitví.

Spalovnu v Rybitví od roku 1995 provozovala společnost Synthesia, o devět let později však skončila, protože nebyla schopna dodržovat emisní limity. Chemička v roce 2006 objekty prodala AVE CZ. Firma tam po modernizaci za několik set milionů korun plánuje ročně likvidovat až 20.000 tun nebezpečného odpadu. Odborníci často upozorňují na zdravotní rizika takového provozu. Zpravidla se spalovny tohoto typu v zahraničí stavějí mnohem dál od bytové zástavby.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
26
2. 2018
26-27.2.2018 - Seminář, školení
Praha
28
2. 2018
28.2.2018 - Konference
Mezinárodní centrum setkávání St. Marienthal
1
3. 2018
1.3.2018 - Konference
in Warsaw
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí