zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sasko se s ČR dohodlo na boji proti plastovému odpadu v Labi

19.09.2011
Odpady
Voda
Sasko se s ČR dohodlo na boji proti plastovému odpadu v Labi

Saské a české ministerstvo životního prostředí se dohodly na společném řešení problému s odpadky, které k nevoli obyvatel sousední německé spolkové země opakovaně připlavuje Labe z Česka. Informovaly o tom dnes saské regionální deníky s odvoláním na tamního zemského ministra životního prostředí Franka Kupfera. Na české straně hranice budou podle něj podél toku rozestavěny kontejnery, jež mají omezit vyhazování plastových lahví a dalšího odpadu do řeky a jejího okolí.

"Plastový odpad naplavený z Česka při povodních tu způsobuje hněv a žádá si vysoké náklady na odklízení, což je nepřijatelné. Naši partneři v Česku tento problém uznali a chtějí s námi najít společné řešení," oznámil v Drážďanech Kupfer po zasedání německo-české komise pro životní prostředí, které se konalo v úterý v Praze.

Prvním vstřícným krokem z české strany bude podle něj instalace kontejnerů na odpadky podél Labe. V delší perspektivě pak prý české ministerstvo plánuje změny zákonů, které budou na výrobce plastových obalů a spotřebitele klást větší povinnosti při nakládání s nimi. Ze saské strany se už dříve ozvaly například výzvy k zavedení zálohování plastových lahví, které funguje v Německu. V Česku se však zatím o tom jen uvažuje.

Největší problémy s naplaveným odpadem z České republiky mají polabské rekreační lokality v regionu Saského Švýcarska. Jen město Bad Schandau muselo podle televize MDR letos nechat odstranit 140 tun takových odpadků a zaplatit za to přes 10.000 eur (více než 245.000 Kč).

Komise podle Kupfera jednala také o zápachu, na který si dlouhodobě stěžují obyvatelé saské části Krušných hor a který podle nich pochází z průmyslových závodů na české straně hranice. Obě delegace se podle ministra dohodly na společném vyhodnocení vzorků, které letos shromáždily saské úřady.

"Kvalita vzduchu v Krušnohoří se sice v posledních letech bezpochyby citelně zlepšila. Shodli jsme se nicméně, že příčiny stále se občas objevující zátěže mohou odhalit a odstranit jen společné testy," uvedl Kupfer.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí