zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ELEKTROWIN vyhlašuje Železný týden

20.09.2011
Zpětný odběr
ELEKTROWIN vyhlašuje Železný týden

Zapojit se může každý - sběrná síť elektroodpadu dnes pokrývá celých 93 % obyvatel

Pražské náměstí Míru a brněnské Moravské náměstí byly dnes ráno zasypány tunami vysloužilých elektrospotřebičů - pračkami, vysavači, mikrovlnkami... Cílem organizátora akce, kolektivního systému ELEKTROWIN, je upozornit na černé skládky a možné následky netřídění odpadu. Hromady vysypaných vysloužilců přitom představovaly jen desetinu toho, co se v každém z obou měst za měsíc vybere. Také proto ELEKTROWIN vyhlásil celorepublikový Železný týden.
šrot"Navazujeme na tradici Železných sobot, které se pravidelně konají na vesnicích v celé republice již několik desítek let. A ačkoli má dnes už každý z nás možnost snadno třídit nejen běžný ale i elektro odpad, ne všichni to děláme," uvádíRoman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN a dodává: "Možnosti ekologické recyklace jsou téměř na každém rohu. Sběrnou síť ELEKTROWINu tvoří přes 8000 míst a pokrývá 93 procent obyvatel. Zapojeno je do ní téměř 1000 sběrných dvorů, skoro 2600 prodejen elektra, více než 700 škol a přes 4000 mobilních svozů." Prostřednictvím husté sítě sběrných míst vybral ELEKTROWIN jen za uplynulý rok 25 448 tun vysloužilců, což představuje úsporu 15 milionů litrů ropy a bezmála 300 milionů kilogramů CO2.
Češi z dlouhodobého hlediska patří mezi poctivé "recyklátory" zejména lednic. Ve zpětném odběru ostatních velkých spotřebičů (praček, sporáků, myček...) a drobných spotřebičů, jako jsou vysavače, holicí strojky, vrtačky či žehličky však za světem výrazně zaostáváme. "38. týden (19. - 25. září) je pro nás proto týdnem Železným. Netajíme se tím, že chceme zvýšit zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení. Správnou recyklací totiž bráníme úniku nebezpečných látek do přírody. Za posledních pět let se tak podařilo bezpečně zlikvidovat přes 400 tun nebezpečných materiálů, především freonů," vysvětluje Roman Tvrzník.
Občané mohou vysloužilce nosit buď do sběrných dvorů, odevzdat u prodejce, když si kupují nový, ve škole zapojené do projektu Ukliďme si svět či sboru dobrovolných hasičů zaregistrovaných do programu Recyklujte s hasiči. Nebo v rámci mobilních svozů obcí. Vedle Dne Země, Dne čistého ovzduší, Dne zdraví, Světového dne životního prostředí a dalších ekologicky laděných významných dnů, přibývá i týden recyklace, tedy Železný týden.
Více informací o místech zpětného odběru včetně jejich mapy najdete na internetových stránkách www.elektrowin.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí