zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brusel kritizuje využívání zdrojů v EU, není prý udržitelné

22.09.2011
Obecné
Brusel kritizuje využívání zdrojů v EU, není prý udržitelné

Evropská komise dnes kritizovala to, jak se v Evropské unii nakládá s přírodními zdroji. Klíčové zdroje, jako jsou suroviny či voda, se podle ní využívají k hospodářskému růstu, jako kdyby šlo o zdroje nevyčerpatelné. To je podle komise nezbytné změnit, neboť takový přístup není z dlouhodobého pohledu udržitelný.

Poptávka po jídle, krmivech a vlákninách stoupne v souvislosti s nárůstem počtu obyvatel do roku 2050 o 70 procent. Ovšem 60 procent hlavních světových ekosystémů, které pomáhají tyto zdroje vytvářet, jsou už poničeny nebo jsou využívány trvale neudržitelným způsobem, uvedla pro příklad komise.

Komise se tak chce zaměřit na zlepšení využívání zdrojů například v potravinářství, stavebnictví a dopravě. To jsou tři odvětví, na která podle ní připadá největší podíl dopadů na životní prostředí, celkem až čtyři pětiny.

"Použité nástroje budou zahrnovat legislativu, tržní nástroje, přesměrování nástrojů financování a podporu udržitelné výroby a udržitelné spotřeby," uvedla komise. Konkrétní cíle a ukazatele budou vypracovány do dvou let.

"Odvětví průmyslu a odvětví životního prostředí musí spolupracovat, v dlouhodobém horizontu jsou naše zájmy stejné," řekl eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí