zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jezdci na elektrickém skútru ujeli za 24 hodin přes tisíc km

20.09.2011
Doprava
Jezdci na elektrickém skútru ujeli za 24 hodin přes tisíc km

Propagátoři vozidel poháněných elektrickým proudem od pondělí do dneška na velodromu v pražských Strašnicích ujeli na sériově vyráběném elektrickém skútru české výroby za 24 hodin 1136,3 kilometru. Ustanovili tak světový rekord v dosud neexistující disciplíně. ČTK to dnes řekl Jan Beneš, mluvčí firmy ČEZ, která se na organizaci rekordního pokusu podílela. Na jízdu dohlíželi komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den, kteří rekord zapíšou do České knihy rekordů.

"Chtěli jsme otestovat, co elektroskútr v reálném prostředí umí," uvedl Beneš. Dosažený výsledek prý očekávání pořadatelů výrazně předčil. "Ujel asi o dvacet procent (vzdálenosti) víc, než jsme čekali, takže nás to překvapilo," konstatoval Beneš. "Potvrzuje se nám, že elektrovozidla mají velkou budoucnost a pro pohyb v městském prostředí se na ně dá v budoucnu spoléhat," prohlásil.

Na stroji se střídali jezdci a technici mu v asi hodinových intervalech měnili nově nabité akumulátory. "Jeden akumulátor vydrží asi na pět hodin, ale samozřejmě jsme ho vyměňovali dřív, aby nedošlo k nějakým technickým potížím," dodal Beneš.

Hlavní předností elektrického skútru jsou podle organizátorů rekordní jízdy nízké náklady na provoz - ujetí stokilometrové trati stojí necelou pětikorunu. Skútr může na jedno nabití ujet až 120 kilometrů, maximální rychlost může přesáhnout 50 kilometrů v hodině.

Elektrické motory jsou účinnější než spalovací; u nich k pohybu vozidla slouží jen asi 35 procent spotřebované energie, zbytek se v motoru přemění na teplo. Efektivita elektromotoru je devadesátiprocentní. Protože bývá zabudován v zadním kole skútru, vyrobená energie se přenáší přímo na vozovku.

Jednodušší než u běžných aut či motocyklů je u elektricky poháněných vozidel údržba - nejsou zde žádné spojky, volnoběžky ani převody. Životnost akumulátoru je asi 100.000 kilometrů. Výhodou elektrických skútrů je i zvýhodněné povinné ručení, nulová silniční daň a při dobíjení z domácí elektrické sítě jezdci neplatí žádnou spotřební daň za pohonné hmoty.

Jiří Janda

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí