zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novinky na webu CZREA

16.10.2011
Energie
Novinky na webu CZREA


Česká agentura pro obnovitelné zdroje - Czech RE Agency, o.p.s. si Vás tímto dovoluje pozvat na 6. Českou fotovoltaickou konferenci pořádanou 13. prosince 2011 na stavební fakultě VUT Brno - Veveří

Obnovitelné zdroje: efektivnější než jádro

V zemích OECD jsou dlouhodobě podporovány konvenční zdroje podstatně více než obnovitelné zdroje. Do poloviny 70. let minulého století byla podpora výzkumu v oblasti obnovitelných zdrojů a úspor v podstatě nulová. Situace se změnila v souvislosti s ropnou krizí. Přesto ani na počátku 80. let, kdy podpora výzkumu v oblasti obnovitelných zdrojů byla historicky nejvyšší, nedosahovala ani úrovně podpory v oblasti výzkumu fosilních paliv. Podpora jaderného výzkumu byla v každé době několikanásobně vyšší.

Obnovitelné zdroje: družstevní vlastnictví

Družstevní vlastnictví a družstevní správa mají v českém kontextu řadu podob a upotřebení, avšak v odvětví obnovitelné energetiky se družstva prozatím neuplatnila. Zahraniční zkušenost přitom ukazuje, že družstevní model je v tomto oboru nejen použitelný, ale také výhodný.
Kolébkou energetických družstev je Skandinávie, odkud se tento způsob výroby energie rozšiřuje do dalších států. Tento text vychází převážně ze zkušeností Dánska, kde družstevní vlastnictví bylo jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi.

Obnovitelné zdroje: kapacity pro akumulaci elektřiny

Mají-li obnovitelné zdroje energie pokrývat v budoucnu významný podíl spotřeby energie a zvláště elektřiny, musí mít v energetickém mixu vysoký podíl větrné a fotovoltaické elektrárny, jejichž výroba je nepravidelná a nelze jim vždy přizpůsobit spotřebu. Pokud se nepodaří nalézt jiné řešení, bude část elektrické energie nějakým způsobem akumulována.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí