zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeň poskytne dotace na změnu vytápění domácností

18.10.2011
Ovzduší
Urbánní ekologie
Vytápění, zateplení
Plzeň poskytne dotace na změnu vytápění domácností

Plzeň se opět po letech vrací k programu, jenž má pomoci zlepšovat kvalitu ovzduší ve městě. Radnice poskytne v příštím roce dotace lidem na lokální topeniště s ekologicky šetrnějším vytápěním. Město už v minulosti podporovalo obyvatele, kteří v domácnostech přecházeli z topení tuhými palivy na jiné nízkoemisní způsoby. Nyní se k projektu město vrací a program otevírá zatím na rok. Potom se zájem lidí vyhodnotí, řekla ČTK radní pro životní prostředí Irena Rottová (ODS).

"Rozhodli jsme se vrátit k programu, který už tady párkrát proběhl. Hlavně se to týká okrajových čtvrtí města, protože v centru a ve větších obvodech je to už vyřešené," konstatovala radní. Podobnou podporu město poskytovalo v letech 1994 až 1998. Tehdy radnice vyřídila 2600 žádostí a podpořila ze svého rozpočtu změnu způsobu vytápění u 3822 bytů v celkové výši 26,8 milionu korun. V posledních letech zájem domácností klesal. "Vzhledem k tomu, že se rozvíjejí okrajové části, staví se nové domy, uvidíme, jak velký bude zájem," poznamenala Rottová.

Dotace mají motivovat lidi k pořizování jiných topenišť než na tuhá paliva. Od města mohou nyní v programu na nově vzniklá topeniště získat dotaci až do poloviny pořizovacích nákladů, maximálně však do 30.000 korun. Roční náklady pro město se podle Rottové odhadují na zhruba 840.000 korun. V Plzni je v současné době přibližně 1400 bytů s vytápěním na tuhá paliva.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí