zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK prý neodmítla platit na odpadní vody, projektů asi bylo moc

20.10.2011
Čištění odpadních vod
EK prý neodmítla platit na odpadní vody, projektů asi bylo moc

Evropská komise dnes popřela, že by odmítla proplatit, či zmrazila peníze na lepší kvalitu odpadních vod v ČR. Její mluvčí Ton van Lierop ČTK také řekl, že problém možná souvisí s tím, že projektů bylo moc. Server iDnes.cz dnes napsal, že EK definitivně odmítla proplatit asi deset miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod, kvůli čemuž prý může někde voda podražit až o třetinu.

Komisi se nelíbí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma, uvedl server. "Nic jsme nezablokovali, či nezmrazili," řekl ale v reakci mluvčí komise. "To, co můžu říct, je, že jsme neodmítli platit," uvedl dnes van Lierop v Bruselu pro ČTK.

Problém je podle něj zřejmě v tom, že bylo odevzdáno příliš projektů. "Takže je složité platit za každý projekt," podotkl van Lierop. "Nemůžeme platit za více projektů, než jaké jsou finanční možnosti," řekl také. "Nemůžeme jít nad rozpočet," dodal.

"Je to velký průšvih, který se hodně odrazí v cenách vody," řekl iDnesu poslanec a šéf Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan (VV). Podle předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Františka Baráka by byl dopad obrovský. "Oficiálně o tom ještě nevíme. Nicméně jsem to už také slyšel. V některých případech to může vést ke zdražení vody až o třetinu," upozornil. Vodu přitom příští rok už citelně podraží vyšší daň z přidané hodnoty, která vzroste z deseti na 14 procent.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
9
12. 2017
9-10.12.2017 - Seminář, školení
Brno
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí