zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda (ne)chce posílit konkurenceschopnost

23.10.2011
Obecné
Vláda (ne)chce posílit konkurenceschopnost

Premiér Nečas dnes odpoledne spolu s ministrem průmyslu Kocourkem představili soubor opatření pro posílení mezinárodní konkurenceschopnosti České republiky v tomto desetiletí [1]. Hnutí DUHA ve strategii postrádá klíčové opatření: zákon, který sníží energetickou náročnost ekonomiky i závislost na dovozu ropy a plynu a zvýší tak konkurenceschopnost českého průmyslu.

Hnutí DUHA tuto legislativu prosazuje v České republice v rámci iniciativy Velká výzva [2]. Podporují ji zatím vládní Věci veřejné a opoziční ČSSD.

Obdobný zákon včera večer schválil Rakouský spolkový parlament. Rakouští poslanci dali zelenou zákonu, který říká, jakým tempem bude země v tomto desetiletí zavádět čisté technologie a rozhýbe nová odvětví [3]. Kromě Rakouska si podobnou legislativu schválily nebo o ní jednají i další evropské země [4].

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje ve spolupráci s právními experty EPS návrh zákona, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně [5]. Rozhýbe tak investice do zelených řešení jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo třeba lepší recyklace odpadu.

Výrazně se tak posílí konkurenceschopnost, vzniknou desítky tisíc pracovních míst a Česko se zbaví závislosti na dovozu ropy či plynu a na uhelných dolech.

Zákon podle nezávislého průzkumu veřejného mínění podporuje 66 % obyvatel Česka [6]. Na poslance a poslankyně se s žádostí o jeho přijetí zároveň obrátilo téměř 22 000 lidí a další přibývají každý den. Za zákon se postavily české humanitární organizace a také padesátka českých firem.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA řekl:
"Nový zákon rozhýbe inovace a sníží rodinám účty za energii. Nastartuje silnou a konkurenceschopnou ekonomiku bez závislosti na drahé ropě či plynu. Rakousko je od včerejšího pozdního večera o krok napřed - zákon je schválen. Čeští poslanci by se měli u rakouských kolegů inspirovat."

Kontakty:
Jiří Koželouh, telefon 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí