zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr v doprovodu komisaře EU Potočnika navštívil Ostravu

25.10.2011
Ovzduší
Urbánní ekologie
Ministr v doprovodu komisaře EU Potočnika navštívil Ostravu

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v doprovodu předního zástupce Evropské komise v oblasti životního prostředí komisaře Janeze Potočnika navštívil ostravskou čtvrť Radvanice a Bartovice a zúčastnil se slavnostního spuštění odprašovacích filtrů ve firmě ArcelorMittal.

Ministr s komisařem Potočnikem nejdříve zamířili do ostravské části Radvanice a Bartovice, která dlouhodobě trpí prachem a znečištěným ovzduším. Se starostkou městského obvodu Šárkou Tekielovou oba politici diskutovali o možnostech zlepšení tohoto stavu. "Než zamíříme do podniku ArcelorMittal, chtěli jsme slyšet také druhý pohled na věc," řekl k setkání ministr Tomáš Chalupa.

Po návštěvě Radvanic a Bartovic odjel ministr Chalupa a komisař Potočnik do společnosti ArcelorMittal Ostrava a.s., která patří mezi nejvýznamnější znečišťovatele v Moravskoslezském kraji. Tady se politici zúčastnili slavnostního spuštění odprášení Aglomerace Sever závodu ArcelorMittal Ostrava.

"V únoru letošního roku uzavřelo Ministerstvo životního prostředí s touto společností dobrovolnou dohodu, jejíž součásti jsou opatření, která by měla stav ovzduší v lokalitě zlepšovat. Právě tato dohoda přispěla k rychlejšímu zprovoznění instalace filtrů na aglomeraci Sever. Nové látkové filtry by měly ulevit Ostravsku až o 250 tun emisí tuhých znečišťujících látek ročně," řekl ministr Chalupa. "Pro region je to velmi významný krok, je ale třeba si přiznat, že je před námi ještě dlouhá cesta," dodal.

Kromě ochrany ovzduší ministr Chalupa s komisařem Potočnikem diskutoval i další otázky životního prostředí České republiky i aktuální evropskou agendu, mimo jiné připravovaný víceletý finanční rámec Evropské unie na období 2014-2020 či budoucnost politiky životního prostředí Evropské unie.

V doprovodu komisaře si ministr Chalupa také prohlédl lokalitu soustavy Natura 2000 v údolí řeky Morávky, kde v letech 2007 - 2010 probíhal projekt zaměřený na likvidaci výskytu invazních rostlin spolufinancovaný z fondů Evropské unie.

Fotogalerii z návštěvy Ostravy si můžete prohlédnout zde: Fotogalerie

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí