zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sever Moravy zahalil smog, v platnosti je signál regulace

01.11.2011
Ovzduší
Sever Moravy zahalil smog, v platnosti je signál regulace

Obyvatelé Moravskoslezského kraje dusí smog. V Bohumíně na Karvinsku průměrné denní hodnoty polétavého prachu (PM10) i odpoledne více než trojnásobně překračovaly povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Na hranici trojnásobku limitu se hodnoty dostaly i ve Věřňovicích na Karvinsku. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám je v oblasti Ostravsko-Karvinska od dnešního časného rána platný signál regulace. Znečišťovatelé s platnými regulačními řády tak musejí dodržovat ekologická opatření. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Podle Radomíra Štěrby z České inspekce životního prostředí v Ostravě mají všechny zdroje znečištění uvedené v Ústředním regulačním řádu i v Krajském regulačním řádu Moravskoslezského kraje platné regulační řády. Ústřední regulační řád zahrnuje celkem osm závodů či provozů v regionu a jsou do něj zahrnuti největší znečišťovatelé. V krajském regulačním řádu je pak uvedeno devět zdrojů znečištění. Ekologická opatření kvůli vzniklé smogové situaci tak musí naplňovat například společnosti ArcelorMittal Ostrava, Dalkia ČR, OKK Koksovny, ČEZ a další.

Mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová dnes ČTK řekla, že společnost omezila zdroje prašnosti už v době vyhlášení signálu upozornění, který meteorologové vyhlásili v pondělí večer. "Poté, co byla vyhlášena regulace, jsme zastavili jak manipulaci s prašným materiálem, tak omezili výrobu v nejprašnějších provozech. Týká se to hlavně koksovny, zařízení na úpravu rudy a ocelárny," uvedla Breiová. Dodala, že jeden den regulace znamená pro společnost ztrátu řádově v milionech korun.

Podle Štěrby nyní inspekce schvaluje ještě jeden regulační řád zahrnutý do místního regulačního řádu. Zdroje znečištění do nich navrhovala města v regionu, například Ostrava, Karviná nebo Třinec.

"U místních regulačních řádů jsou ale zdroje znečištění téměř bezvýznamné. Zdroje vyjmenované v místních regulačních řádech mají tak nízké emise, že v podstatě čtyři okolní rodinné domky mají z hlediska emisí daleko větší význam než zdroje, které si obce daly do regulačních řádů," vysvětlil Štěrba.

Dodal, že aktuální smogová situace je typickou ukázkou toho, že do regionu míří nečistoty z Polska. Nejvyšší hodnoty PM10 jsou totiž právě v příhraniční oblasti. "V Polsku v podstatě žádný smogový regulační systém neexistuje. Tam k žádnému omezování zdrojů nedochází," uvedl Štěrba. České firmy tak sice mohou začít naplňovat regulační řády, což ale neznamená, že se situace díky tomu výrazně zlepší. Pokud by si lidé Slezsko představili jako uzavřenou nádobu, v níž se sníží hladina imisí, v podstatě se tato hladina vyrovná znečištěním z Polska.

Podle odborníků navíc vítr sice většinu času vane směrem na Polsko, ale právě v zimním období se větry většinou otáčejí a fouká z Polska směrem do Česka. Právě v této době jsou naměřené koncentrace prachu maximální.

Například Karviná o vzniklé smogové situaci informovala už i svá školská nebo sociální zařízení. Podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové například školám a školkám tradičně doporučuje, aby děti nechodily na vycházky nebo se méně větralo.

Hodnoty PM10 jsou zvýšené na všech měřicích stanicích v regionu Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly k dnešní 13:00 v rozmezí od 78 až do 179 mikrogramů na metr krychlový, nejhorší situace je v Bohumíně na Karvinsku. Přestože na některých měřicích stanicích byly hodnoty oproti rannímu měření nižší, vzrostl počet stanic, na nichž byla mezní hranice překročena dvojnásobně.

"Je stále inverzní charakter počasí, který nepodporuje rozptyl znečištění. Navíc je jen velmi slabý vítr, což také napomáhá k tomu, že se znečišťující částice nerozptylují dále od zdrojů," řekla ČTK Hana Šeděnková z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ Ostrava.

Dětem, nemocným a starším lidem se doporučuje omezit pohyb venku. Řidiči by neměli pokud možno vyjíždět. Signál regulace byl v nadcházející zimní sezoně vyhlášen poprvé.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějšímu v zemi. Obvykle během podzimu a především zimy bývají rozptylové podmínky nejhorší. Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví.

Město Ostrava dokonce kvůli ovzduší podalo loni žalobu na stát, který podle vedení města nepřijal dostatečná opatření pro zlepšení situace. Mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská dnes ČTK řekla, že žaloba stále leží u Městského soudu v Praze a město čeká na její projednání.


Stav znečištění v Moravskoslezském kraji:

Průměrná denní koncentrace prašného aerosolu k 07:00 (limit 50 mikrogramů na metr krychlový) Průměrná denní koncentrace prašného aerosolu k 13:00 (limit 50 mikrogramů na metr krychlový)
Ostrava-Fifejdy 93 91
Ostrava-Zábřeh 96 91
Ostrava-Přívoz 108 108
Opava 94 107
Studénka 88 79
Bohumín 174 179
Český Těšín 88 90
Havířov 92 101
Karviná 104 121
Orlová 102 100
Věřňovice 139 150
Frýdek-Místek 94 97
Třinec-Kosmos 84 78

Zdroj: ČHMÚ

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí