zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z kazašského zlatého dolu unikly tisíce kubíků kyanidu

03.11.2011
Geologie
Havárie
Z kazašského zlatého dolu unikly tisíce kubíků kyanidu

Rozsáhlou ekologickou katastrofu vyvolal v minulých dnech na východě Kazachstánu masivní únik prudce jedovatého kyanidu z místního závodu na těžbu a zpracování zlata. Podle dnešních zpráv kazašského tisku nebezpečná látka pronikla do řeky Sekisovky, kde množství kyanidu přesahuje víc než pětsetkrát povolenou úroveň. Poplach havárie vyvolala i ve stovky kilometrů vzdáleném Rusku.

Kazašské úřady informaci o ekologické havárii bez dalších podrobností potvrdily. Podle místních obyvatel unikal kyanid ze zásobníků v areálu těžebního závodu plné tři dny. "Teklo to proudem, nikdo se o to nestaral," cituje rozhlasová stanice Rádio Svoboda jednoho z místních obyvatel. K podobné havárii údajně došlo už koncem letošního léta, úřadům se ale podařilo ji utajit.

V okolí zlatého dolu Altaj Ken Bajytau byl vydán zákaz přístupu k vodním tokům, školy byly uzavřeny a obyvatelstvo je zásobováno vodou v cisternách. První výsledky analýz podle agentury KazTAG ukazují, že povolená úroveň obsahu kyanidu byla v řece Sekisovka překročena 516krát. Záchranáři do zamořených toků přečerpávají neutralizační prostředky. Objem jedovatých látek, které ze závodu unikly, se odhaduje na 200.000 krychlových metrů.

Incident vyvolal paniku v ruské Omské oblasti vzdálené asi 1200 kilometrů od postiženého regionu. Řeka Sekisovka ústí do řeky Uba, která je přítokem Irtyše protékajícího Omskem. Před následky havárie varovala ruskou veřejnost místní odbočka organizace Greenpeace, ruské úřady podle agentury RIA Novosti pečlivě monitorují situaci a jsou v kontaktu s kazašským ministerstvem pro mimořádné situace.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí