zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci schválili podporu obnovitelných zdrojů

11.11.2011
Energie
Poslanci schválili podporu obnovitelných zdrojů

Sněmovnou včera prošel kritizovaný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, a putuje tak ke schválení do Senátu. Zákon z dílny ministerstva průmyslu a obchodu vzbuzuje mnoho protichůdných reakcí. Podle ministerstva má státu ušetřit miliardové částky na příspěvcích na obnovitelné zdroje.

Jeho odpůrci naopak tvrdí, že jde na ruku velkým energetickým firmám a společnosti ČEZ. Zákon podpořili převážně zástupci vládní koalice a komunistů, proti němu byli naopak až na výjimky členové ČSSD. Zákon podle jeho oponentů znejišťuje podnikání v oboru, a Česko tak nemusí dosáhnout svých závazků v EU. Zákon prý znesnadní podnikatelům získávání úvěrů. Mohou za to nový způsob výkupu elektřiny, který dostatečně negarantuje výkupní ceny, spolu se stanovenými limity pro jednotlivé typy obnovitelných zdrojů. Ty může ministerstvo kdykoliv změnit, a nový zdroj tak nepřipojit.

Oproti původnímu návrhu zákona obsahuje schválená verze podporu "ostrovních" systémů nepřipojených do sítě či provozní podporu výroby tepla z biomasy. "Ve světle zásadních paragrafů jde ale o okrajové záležitosti," říká zástupce asociací obnovitelných zdrojů Martin Bursík.


Kolik zaplatíme

32 miliard korun

na tolik se podle výpočtů Energetického regulačního úřadu vyšplhá dotace na čistou elektřinu v letošním roce. Jen na solární elektrárny z toho půjde 20 miliard korun.

AUTOR: Petr Lukáč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí