zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lehčí šasi pro snížení emisí

01.12.2011
Doprava
Lehčí šasi pro snížení emisí

Technologie INREKOR je určená pro novátorskou konstrukci motorových vozidel. Jejich hmotnost dokáže snížit o celých 30 %.

Inrekor byl vynalezen Stewardem Morleym, konstruktérem a designérem, který má za sebou více než 16 let zkušeností a praxe v automobilovém, leteckém a námořním průmyslu. Původní koncept byl nakonec realizován s Freddym Page-Robertsem, jeho současným obchodním partnerem, se kterým založili i samotnou firmu inrekor.

U šasi čtyřsedadlového vozu z inrekoru se podařilo snížit váhu z běžných 300 kg na pouhých 160 kg. U modelového případu typického rodinného vozu by bylo možné s využitím ultra lehké konstrukce z inrekoru a s tím spojeným odlehčením dalších konstrukčních prvků ušetřit až 300 kg. V absolutních a globálních číslech by tato technologie přinesla roční úsporu 10 miliard litrů pohonných hmot (300 miliard korun) a snížení emisí CO2 o 50 milionů tun.

A co to vlastně je inrekor? Jde o technologii založenou na ultra lehké sendvičové konstrukci tvořené kombinací běžně dostupných a plně standardizovaných a certifikovaných materiálů. Jednotlivé vrstvy jsou lepeny rovněž ověřenými a běžně využívanými pojidly. Inrekor je díky svým konstrukčním i mechanickým vlastnostem ideálním materiálem pro velkoobjemovou výrobu automobilových šasi. Mezi nejzákladnější výhody jeho využití patří velice nízká hmotnost, nízké investice do výrobních technologií, všestranný a flexibilní design spolu s vynikajícími absorbčními a bezpečnostními vlastnostmi.

"Viděli jsme obrovskou příležitost pro celý automobilový průmysl, jak výrazně snížit jeho dopad na životní prostředí," řekl Morley a dodává: "inrekor je ultra lehký sendvičový materiál tvořený jádrem z expandovaného polypropylenu a lepených vrstev hliníku. Díky této konstrukci se nám podařilo dosáhnout vynikající pevnosti při zachování minimální hmotnosti.

ZDROJ: www.autoforum.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí