zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Durban: Impuls pro čisté inovace, rozvoj chudých zemí a možnost zbavit se závislosti na ropě

29.11.2011
Klimatické změny
Durban: Impuls pro čisté inovace, rozvoj chudých zemí a možnost zbavit se závislosti na ropě

Hnutí DUHA si myslí, že konference o globálních změnách klimatu, která dnes začala v jihoafrickém Durbanu, je také summitem o tom, jak se země, jako je Česká republika, zbaví závislosti na drahé ropě a zemním plynu.

Na summitu se bude také jednat, jak pomoci chudým zemím nejvíce postiženým dopady změn podnebí.

Hnutí DUHA podporuje závaznou globální dohodu snižování skleníkových exhalací a rozvojové pomoci postiženým zemím. Zároveň ale podotýká, že Česká republika nesmí čekat na OSN či EU a musí učinit nejdůležitější krok sama. Přijmout v České republice zákon, který stanoví tempo nástupu chytrých inovací a snižování znečištění. Sníží tak účty za energie, které platí podniky i rodiny. Takový zákon Hnutí DUHA prosazuje v rámci iniciativy Velká výzva [1]. Podporuje jej již několik politických stran - z vlády i opozice.

Podobné zákony platí už ve Velké Británii nebo Rakousku. V několika dalších státech se jejich schválení chystá.

Návrh zákona, který Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje ve spolupráci s právními experty EPS, stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně [2]. Rozhýbe tak investice do zelených řešení jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo třeba lepší recyklace odpadu. Výrazně se také posílí konkurenceschopnost, vzniknou desítky tisíc pracovních míst.


Jiří Koželouh z Hnutí DUHA řekl:
"Státy se v Durbanu musí dohodnout na pomoci rozvojovým zemím. Pro Českou republiku by to měl být také impuls, jak se zároveň zbavit závislosti na drahých fosilních palivech. Kromě snížení emisí to znamená i ušetřit miliardy ročně na účtech rodin i podniků. Výroba moderních vlaků, zateplování domů nebo recyklační služby vytvoří desítky tisíc nových pracovních míst. Prvním krokem je rámcový zákon o zelených inovacích, jaký už přijala Británie nebo Rakousko a připravují další úspěšné evropské státy. Česká republika by neměla zůstat pozadu."

Kontakty:
Jiří Koželouh, telefon 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí