zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tuzemské bioproduky označí v budoucnu Česká biozebra - jasný signál nefalšované domácí kvality biovýrobků

08.12.2011
Biopotraviny
Tuzemské bioproduky označí v budoucnu Česká biozebra - jasný signál nefalšované domácí kvality biovýrobků

Šokující zprávy o prodeji falešných biopotravin přicházející z Itálie jen dále legitimují snahu PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců vedoucí k zavedení značení výhradně tuzemských biopotravin. Ty podléhají přísným a nezávislým kontrolám českými kontrolními subjekty. Spotřebitel tak dostane jasný signál o domácím původu bioproduktu a s ním tak garantovanou jistotu, že biopotravina byla vyprodukována dle zásad a platných norem ekologického zemědělství.

"Samozřejmě chceme, aby logo `Česká biozebra` značila pouze a jenom české biopotraviny," potvrdila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Zástupci PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců o zavedení značky již jednali i s ministrem zemědělství Ing. Petrem Bendlem.

"Na základě prvních jednání se zdá, že ministr zemědělství je k zavedení tohoto kroku také nakloněn, což velmi vítáme," sdělila Kateřina Nesrstová. Od roku 2014 budou pravděpodobně "Českou biozebrou" označené české bioprodukty, a tak bude možné garantovat původ z tuzemské provenience.

Každý ekologický zemědělec či producent biopotravin v České republice podléhá minimálně jednou ročně kontrole jedné ze tří dozorových organizací. Ty jsou pověřeny k provádění kontroly v ekologickém zemědělství Ministerstvem zemědělství ČR a splňují přísná pravidla, jejichž dodržení je nutné jak k získání, tak následně i udržení akreditace. V případě pochybení při kontrole těmto dozorovým organizacím hrozí velmi vysoká pokuta.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková

Nová podoba "České biozebry":

biopotravina

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí