zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeň potřetí chystá konkurz na svoz odpadu

19.12.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Plzeň potřetí chystá konkurz na svoz odpadu

Už třetí výběrové řízení na svoz komunálního odpadu a nakládání s ním připravuje Plzeň. Město absolvovalo už dva tendry, pokaždé je ale muselo zastavit kvůli odvolání uchazečů a výtkám Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní radnice připravila novou kvalifikační dokumentaci. Výběrové řízení chce město vyhlásit co nejdříve, předpokládá ale, že se vzhledem k složitosti potáhne téměř celý příští rok, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

Plzeň čeká revoluce v nakládání s odpady. Zatím je systém takový, že svoz odpadu si od jednotlivých firem objednávají sami majitelé domů, firem, organizací, bytových družstev a sdružení vlastníků. "Dnešní zaběhnutý systém není podle zákona, a proto Plzeň, jako asi poslední velké město, musí po zhruba 11 nebo více letech systém narovnat," uvedl Zrzavecký. Nově by mělo město registrovat obyvatele a za paušální poplatek objednávat svoz popelnic u odpadové firmy. Do hry vstoupí městská společnost Komunální služby, která bude podle Zrzaveckého dohlížet na nakládání s odpadem.

Radnice se snaží, aby nový systém představoval pro lidi minimální rozdíl od současného stavu. "Nechceme, aby to mělo zásadní dopady do ceny a na to, na co jsou lidé zvyklí," uvedl Zrzavecký. Zaručit, že s novým systémem se odvoz odpadu významně neprodraží, ale nemohl. Město ale má podle něj zájem, aby vše fungovalo a aby kvůli změnám například nevzniklo víc černých skládek.

Nové zadávací podmínky se podle radních vypořádaly s připomínkami k dřívějším tendrům. Blíže je ale specifikovat nechtěli. "Není taktické o nich dopředu hovořit. Ať si dokumentaci uchazeči vyzvednou," uvedl primátorův náměstek Petr Rund (ODS). Podle Zrzaveckého je to rozsáhlý materiál, který obsahuje například technické specifikace, počty svozů, způsoby separace a podobně. Tendr bude vícekolový. V prvním kole se zájemci kvalifikují a prokazují, že mají dostatečné kapacity a vybavení.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí