zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Trstěnic nahradila vojenské cvičiště naučná stezka

18.12.2011
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
U Trstěnic nahradila vojenské cvičiště naučná stezka

V místech bývalého vojenského cvičiště u Trstěnic na Chebsku vznikla naučná stezka Cech svatého Víta. Vybudování trasy dlouhé 1,5 kilometru stálo kolem 3,5 milionu korun. O její vytvoření se kromě obce, mariánskolázeňské radnice a Agentury ochrany přírody a krajiny zasloužili i členové Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut. Stezka prochází jednou z nejcennějších přírodních lokalit Mariánskolázeňska. ČTK to sdělil Jiří Šindelář z Berkutu.

Prostory cvičiště získaly od armády obce, území leželo ladem a mimo zájem veřejnosti. Vyskytuje se na něm přitom jeden z nejvzácnějších evropských motýlů - hnědásek chrastavcový. Útočiště zde našlo sedm druhů obojživelníků. Mezi ně patří čolci, skokani či ropuchy. Na jaře tu kvetou vzácné orchideje vemeník dvoulistý a prstnatec májový. "Narušováním terénu těžkou vojenskou technikou tady pro obojživelníky vznikly ideální podmínky. Teď musíme působení těžké techniky napodobovat," uvedl Šindelář.

Protože je území mokřadem, vede stezka po dřevěném chodníku. Osazena je devíti tabulemi, z nichž se návštěvníci dozvědí o ohrožených, ale i běžnějších druzích rostlin a živočichů, zajímavých typech přírodních stanovišť a jejich ochraně. "Na okruhu jsou tři místa, kde si mohou lidé odpočinout pod altány. Nechybí vyhlídka na rybník. Díky stezce se lidé dostanou cenných míst, která nebylo dosud možné bezpečně navštívit," poznamenal Jan Nehoda ze společnosti NET4GAS, která se na vzniku stezky podílela.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí