zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loď s olejem uvízlá u Nového Zélandu se rozlomila na dva kusy

02.01.2012
Havárie
Loď s olejem uvízlá u Nového Zélandu se rozlomila na dva kusy

Nákladní loď, která před téměř třemi měsíci s nákladem topného oleje uvázla u Nového Zélandu, se v bouři rozlomila na dvě části a kolem přídě a zádě lodi byly na hladině vidět olejové skvrny. Informoval o tom dnes australský server heraldsun.com.au. Loď nadále zůstává pevně zaklíněná na útesu a potápěči se podle novozélandských médií budou snažit zjistit, jestli je možné obě části plavidla znovu spojit.

Server nzherald.co.nz informoval, že v sobotu do moře spadly dva kontejnery a dalších devět je na neznámém místě. To může buď znamenat, že byly rozbity v nákladním prostoru, nebo že se také dostaly přes palubu.

Server tvnz.co.nz uvedl, že rozbouřené moře vyplavilo na pláže trosky, větší množství nové ropy ale zaznamenáno nebylo.

Řecká nákladní loď Rena plující pod liberijskou vlajkou najela na útes u zátoky Tauranga u Severního ostrova 5. října. Zachráněná posádka lodi se poté snažila odčerpat z plavidla ropu, aby zabránila jejímu úniku do moře. Podle tehdejších zpráv bylo z 1370 tun oleje, který zůstal na palubě lodi, odčerpáno nejméně 645 tun. Práce však narušovalo špatné počasí. New Zealand Herald dnes na webu uvedl, že není známo, kolik oleje na palubě zbývá.

Novozélandské úřady nehodu loni označily za nejhorší ekologickou havárii v dějinách země. Uniklá ropa zabila asi 1400 ptáků a 13 tuleňů. Z obecného ohrožení byli obviněni filipínský kapitán lodi a jeden lodní důstojník. Kapitánovi hrozil až rok vězení a pokuta 10.000 novozélandských dolarů (142.000 korun).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí