zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína: Investujte u nás do ekologie, ne do aut

03.01.2012
Obecné
Čína: Investujte u nás do ekologie, ne do aut

Na seznamu priorit jsou nově i nemocnice a nekonvenční těžba. Nový dokument dává úředníkům vodítko, které projekty podpořit.

Svůj postoj k zahraničním investicím výrazně změnila čínská vláda. Od konce ledna příštího roku chce podporovat zejména investice do zelených technologií.

Naopak si již nepřeje, aby jich tolik proudilo do klasického automobilového průmyslu.

Poslední kroky vlády tak představují rozchod s dřívější politikou, která investice do tohoto sektoru podporovala.

"Cílem je prosadit technologické inovace a modernizaci v průmyslu," uvádí vládní dokument, který představil priority pro zahraniční investice.

Konec starých časů

Při rozhodování úřadů budou mít navíc přednost ty investice, které přinesou nejen nové technologie, ale i potřebné know-how.

"Zelenou" nově dostanou zejména projekty zabývající se dobíjením elektromobilů. Čína se v současné době například usilovně zaměřuje na podporu rozvoje ekologicky šetrnějších vozidel.

Podle vládního cíle by do roku 2015 měl čínské silnice brázdit jeden milion elektromobilů.

Země nejen uvítá finance do nových technologií, ale i do dalších "zelených" projektů, jako je například recyklace baterií.

Nový přístup čínských úřadů tento týden naznačil i čínský ministr pro vědu a technologie Wan Gang. Uvedl například, že by Čína měla co nejrychleji stanovit standardy pro baterie v autech.

Pro srovnání, prodej aut v zemi podle Čínské asociace automobilového průmyslu letos za jedenáct měsíců vzrostl o 2,6 procenta. Prodej osobních vozidel stoupl o 5,3 procenta na 13,1 milionu kusů.

"Pokud nebudou výrobci aut investovat do elektromobilů, tak pro ně bude těžší získat povolení pro nové továrny," vysvětlila pro agenturu Bloomberg analytička Jenny Gu ze společnosti LMC Automotive. Seznam priorit pro investice podle ní ukončuje sedmileté období, kdy zahraniční investoři profitovali z určitých výhod, jako byly například snížené tarify na dovážené vybavení továren.

Podobně jako klasické automobilky na tom budou hůře i továrny na výrobu polovodičů či čínské rafinerie, kam chce vláda investice spíše omezovat, napsala agentura Reuters.

Podle čínských úřadů by zahraniční kapitál měl v budoucnu více přicházet i do nemocnic či do leasingových firem. Vláda chce povzbudit také širší financování nekonveční těžby ropy a zemního plynu.

Do této oblasti například spadá i těžba břidlicového plynu. V tomto případě by zahraniční podniky měly se svými čínskými partnery vytvářet společné firmy či navazovat úzkou spolupráci.

Daňové výhody

Seznam, který stanovuje priority, ale i omezení pro zahraniční investice, pochází z dílny Národní rozvojové a reformní komise. Podle vlády vymezuje hlavní linie pro směřování investic do čínské ekonomiky a tamním úředníkům by měl poskytnout vodítko pro naplňování jejího programu. Úřady počítají s tím, že dokument bude základem pro schvalování různých projektů či pro daňové záležitosti spojené s aktivitami investorů. Vláda si od investic do prioritních oblastí slibuje i posílení konkurenceschopnosti země.

Investice ze zahraničí se v uplynulých 30. letech staly jedním z hlavních motorů růstu čínského hospodářství.

V období od ledna do listopadu 2011 přitekly podle agentury Reuters do Číny investice v objemu 103,8 miliardy dolarů. To představuje meziroční nárůst o 13,2 procenta.


103,8 MILIARDY

dolarů činily zahraniční investice v Číně za jedenáct měsíců letošního roku. To představovalo meziroční nárůst o více než třináct procent. Za celý rok 2010 dosáhly investice 105,7 miliardy dolarů. O rok dříve to bylo 95 miliard dolarů.


Cílem je prosadit technologické inovace a modernizace v průmyslu.
Z vládního dokumentu

AUTOR: Simone Radačičová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí