zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatele Otrokovic už netrápí zápach z čistírny odpadních vod

05.01.2012
Ovzduší
Čištění odpadních vod
Obyvatele Otrokovic už netrápí zápach z čistírny odpadních vod

Obyvatele Otrokovic na Zlínsku přestal trápit zápach z čistírny odpadních vod. Její provozovatel, akciová společnost Toma, už odstranil příčinu, informovala dnes ČTK mluvčí města Lenka Krupková. Na nepříjemný zápach si stěžovali lidé ve městě žijící i dojíždějící do něj za prací.

Zápach způsobovaly výpalky, tedy zbytky z pěstitelských pálenic, které zůstávají po pálení ovoce a poté se odvážejí do čistírny odpadních vod. Tam se výpalky přidávají ke kalu, zbytkům vznikajícím při čistění odpadních vod, řekl dnes ČTK ředitel Tomy Radek Heger.

Zlínský krajský úřad povolil čistírně přijímat výpalky pouze v případě, že zajistí omezení zápachu a bude likvidovat vzdušninu z nádrží, kde se míchají výpalky a kaly. Společnost Toma oznámila, že na konci roku už definitivně zpracovala veškerý kal s příměsí výpalků.

"Díky tomu nebude nadále docházet k uvolňování obtěžujícího intenzivního zápachu pocházejícího z areálu čistírny," uvedl otrokovický starosta Jaroslav Budek (ČSSD). Zásluhu na tom mají podle něj také občané, kteří se aktivně zapojili do monitorování výskytu zápachu.

Čistírna odpadních vod v Otrokovicích produkuje 5000 až 7500 tun odvodněných čistírenských kalů ročně. Toma plánuje ve svém areálu vybudovat zařízení na termické zpracování a energetické využití čistírenských kalů. Náklady na investici včetně stavby a technologií se odhadují na 80 milionů korun.

Společnost Toma navazuje na Baťovy pomocné závody, které zahájily v roce 1935 v areálu průmyslovou výrobu. Podstatná část činnosti společnosti je zaměřena na poskytování služeb subjektům v průmyslovém areálu společnosti, kromě provozování čistírny odpadních vod nabízí finanční leasing a pronajímá objekty ve Zlíně. V průmyslovém areálu podniká kolem 130 firem, ve kterých je zaměstnáno zhruba 2300 pracovníků.

Jana Kuncová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí