zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Portál geohazardy - rádce i pro města a obce

25.01.2012
Geologie
Havárie
Hydrogeologie
Portál geohazardy - rádce i pro města a obce

Hlavním cílem stránek ČGS Portál geohazardů http://www.geology.cz/geohazardy je zajistit volné a stálé on-line poskytování harmonizovaných, odborně zpracovaných a aktualizovaných údajů o nebezpečí porušení stability terénu, a přispět tak k prevenci a eliminaci neblahých následků přírodních geologických procesů např. optimalizací územního plánování a rozhodování atd.

Mezi laickou veřejností je obecně pro různorodé nestability svahů a jejich projevy používán termín "sesuv", který je však pouze jednou z mnoha výsledných forem svahových pohybů.

Česká geologická služba (ČGS) v rámci výkonu státní geologické služby systematicky detailně mapuje, dokumentuje a digitálně zpracovává údaje o svahových nestabilitách v celé České republice. Popisná data jsou ukládána v databázi Dokumentace svahových nestabilit, která je určena pro autorizované uživatele. Pro veřejnost je určena celá řada volně přístupných zdrojů.

Další informační zdroje

  • Portál geohazardů - celkový přehled geohazardů včetně svahových nestabilit
    • Georeporty - vytvoření interpretované informace o geologickém prostředí a vybraných rizikových geofaktorech (např. radon a nestabilita terénu) ve vybraném území
    • Katalog geohazardů - přehled geohazardů a informačních zdrojů včetně popisu svahových nestabilit
    • Nestabilita svahů - základní informace a odkazy na související aplikace
#pseudomapa { } #pseudomapa, #pseudomapa ul, #pseudomapa li {margin: 0; padding: 0;} #pseudomapa li {list-style: none; margin-bottom: 10px; display: inline-block;} #pseudomapa li ul {margin-left: 20px;} #pseudomapa>li>ul>li>ul {margin-left: 20px;} #pseudomapa {font-size: 12px;} #pseudomapa a {font-weight: bold; font-size: 14px;}

Česká republika patří vzhledem ke své pestré geologické stavbě a hustému osídlení mezi země s vysokým výskytem a ohrožením svahovými nestabilitami. Současně se řadí mezi země s dlouholetou a vyspělou tradicí dokumentace a klasifikace tohoto rizikového jevu, které jsou nezbytné pro prevenci jakož i pro likvidaci případných následků svahových nestabilit. Experti ČGS mají zkušenosti s dokumentací a vyhodnocováním tohoto fenoménu po celém světě.

ZDROJ:ČGS

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
25
9. 2018
25.9.2018 - Seminář, školení
Olomouc, Hotel Flora
2
10. 2018
2.10.2018 - Ostatní akce
Hradec Králové, Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí