zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Největší baterie světa uchová 36 MWh elekřiny

17.02.2012
Energie
Největší baterie světa uchová 36 MWh elekřiny

V Číně se chlubí dalším suprelativem. Vznikl tu projekt "obří baterie", jež se pyšní kapacitou 36 MWh. Uchová tak energii potřebnou třeba pro hodinový provoz 12 000 domácností. Čím dalším je výjimečná? Největší baterii na světě najdete v čínském Zhangbei, provincii Che-pej. Pro její realizaci se spojily automobilka BYD a State Grid Corporation (SGCC). V jejich spolupráci vznikla obrovská baterie, jež dokáže uchovat celkem 36 megawatthodin energie. Významná část z tohoto množství pochází z větrných a solárních elektráren.

"Obří baterie uchová energii potřebnou pro hodinový provoz 12 000 domácností."

Baterie používané v zařízení mají životností 20 let a díky materiálu použitému v buňkách jsou levnější a snadněji recyklovatelné než jiné typy baterií. Také hlavní nepřítel baterií - teplo by jim nemělo uškodit. BYD tvrdí, že použité technologie fungují běžně i při 60°C a jejich energetická účinnost přenosu je údajně více než 95 %.

Celý projekt "obří baterie" za více než 500 milionů dolarů je vyroben s polí baterií větších než fotbalové hřiště a jeho vývojáři prohlásili, že přestože se během roku 2012 očekává vznik dalších podobných zařízení, půjde zřejmě na dlouhou dobu o projekt největšího rozsahu.

ZDROJ:BYD, nazeleno.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí