zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z bývalého vojenského cvičiště u Hodonína bude chráněné území

19.02.2012
Chráněná území
Z bývalého vojenského cvičiště u Hodonína bude chráněné území

Prostor bývalého vojenského cvičiště na Hodonínsku se změní v chráněné území. Jihomoravský kraj vydal nařízení, kterým zřídil přírodní památku Pánov. Lokalita je cenná především rozsáhlou pískomilnou vegetací. Nacházejí se tam panonské stepní trávníky, které jsou velmi vzácné a zasluhují si zvláštní ochrany, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Ivo Polák (ČSSD).

Památková ochrana bude znamenat zvláštní přístup. V podobných oblastech se podle Poláka například vegetace udržuje šetrnou cestou - buď ji spásají zvířata nebo se ručně kosí. Režim má pomoci chránit rostliny, bezobratlé typické pro písčiny i podpořit hnízdění ptáků. V oblasti naopak bude zapovězeno myslivecké hospodaření, stavění, těžba písků a podobně.

Nová přírodní památka Pánov se rozkládá asi na 87 hektarech. Leží severovýchodně od Hodonína v nadmořské výšce mírně nad 200 metrů nad mořem. Území je bezlesou plochou bývalého vojenského cvičiště s mírně zvlněným reliéfem tvořeným plochými písčitými dunami, geologickým podkladem jsou naváté písky, uvedli úředníci v dokumentu k vyhlášení přírodní památky.

Oblast vátých písků na jihovýchodě Moravy je podle odborníků cenná rozmanitou vegetací i faunou. Z kriticky ohrožených druhů rostlin se tam nacházejí zejména ostřice úzkolistá, kolenec pětimužný a kavyl písečný. Ze zvláště chráněných živočišných druhů tam žijí ještěrka obecná, užovky obojková a hladká, ropucha zelená, skokan štíhlý a blatnice skvrnitá. Z ptáků jsou to krutihlav obecný, ostříž lesní, žluva hajní, skřivan lesní, dudek chocholatý a bramborníček černohlavý.

Přírodní památka tvoří část Hodonínské doubravy zapsané na seznam evropsky významných přírodních lokalit Natura 2000.

Lucie Kučerová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí