zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energetické úspory se podle firem bez podpory státu neobejdou

23.02.2012
Energie
Energetické úspory se podle firem bez podpory státu neobejdou

Čtyři z pěti tuzemských firem působících v oblasti úspor energie soudí, že zvýšení energetické úspornosti budov se v příštích letech neobejde bez státní podpory. Za nejefektivnější nástroj považují přímé dotace a výhodné úvěry. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila výzkumná společnost CEEC Research a Asociace výrobců minerální izolace.

"Investice státu do opatření snižujících energetickou náročnost budov vnímáme jako jedinečnou možnost kombinace podpory stavebnictví a budoucích úspor energie," uvedl Jan Zikeš z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2010 musí do 31. prosince 2018 členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa chce pro naplnění této směrnice použít také peníze z prodeje emisních povolenek. "Výnosy z emisního obchodování by měly být použity zejména na přechod na vyšší energetické standardy budov, a to i v souvislosti s naplněním nových požadavků směrnice o energetické náročnosti budov," uvedl v dnes zveřejněné studii Chalupa.

Vynaložené investice na realizaci energeticky úsporných opatření by se podle představ investorů měly vrátit nejpozději do jedenácti let, vyplývá z průzkumu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí