zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jednání o registru znečišťování neskončila, ale došlo k posunu

24.02.2012
IPPC
Jednání o registru znečišťování neskončila, ale došlo k posunu

Na Ministerstvu životního prostředí ČR se uskutečnila další ze schůzek pracovní skupiny, která se zabývá podnětem Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k omezení Integrovaného registru znečišťování. Zástupci MPO přišli jako jediní na jednání pracovní skupiny s trvajícím postojem, že se má počet ohlašujících subjektů zredukovat na minimum, které od nás požaduje Evropská unie, ale postupem času přistoupili na kompromisní variantu navrženou MŽP, že se okruh ohlašovatelů omezí pomocí definice průmyslových činností, tzv. NACE kódů. I pro ně ovšem MPO chce navrhnout ještě další omezení definováním limitní kapacity.

"Dnešní jednání je z našeho pohledu určitý pozitivní posun k jakési konečné kompromisní dohodě. My sami jsme již na jednání šli s kompromisním návrhem zrušit ohlašovací povinnost pro provozy, které tolik nezatěžují životní prostředí množstvím vypouštěných toxických látek. Nyní uvidíme, s jakou variantou přijdou jednotlivá ministerstva, třeba bude přijatelná. Jde nám o to, aby výrazně nesnížilo množství informací o toxických látkách vypouštěných průmyslovými provozy, k nimž mají nyní veřejnost i státní správa prostřednictvím registru přístup," shrnul stanovisko Arniky po dnešním jednání její předseda RNDr. Jindřich Petrlík. Arnika v žádném případě nechce přistoupit na variantu, aby z IRZ zmizela data pro více jako polovinu průmyslových znečišťovatelů. "V tom máme i podporu více jak 140 starostů a zastupitelů měst a obcí. Proti omezení IRZ se dříve vyjádřilo také přes 16 tisíc signatářů petice Budoucnost bez jedů II a nyní i 97 zahraničních a mezinárodních nevládních či akademických organizací a institucí," dodala vedoucí kampaně Arniky Budoucnost bez jedů Ing. Jana Altukaya.

Do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) musí podniky ohlašovat množství látek ročně vypouštěných do životního prostředí anebo opouštějících jejich brány v odpadech. Zatímco počet látek, které musí jednotlivé podniky hlásit v odpadech, už zredukovalo nové nařízení vlády počátkem roku, dnešní jednání se týkalo počtu provozů, které mají povinnost do IRZ ohlašovat úniky a přenosy chemických látek.

Více o snahách omezit IRZ:
http://arnika.org/zachovejme-irz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí