zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kontrola spalování kalů neprokázala podle úřadu žádné nedostatky

14.03.2012
Odpady
Kontrola spalování kalů neprokázala podle úřadu žádné nedostatky

Krajský úřad Ústeckého kraje dnes kontroloval dodržování integrovaného povolení a provozního řádu v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku, která tento týden začala spalovat kaly z Ostravy. Kontrola neprokázala žádné nedostatky, informovala ČTK mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Spalování odsuzují místní lidé, ekologické organizace i někteří politici.

Úředníci si v cementárně prohlédli halu, kde je palivo Geobal 4 skladováno, způsob nakládání s ním a jeho přimíchávání do palivového mixu. V cementárně by se mělo spálit v příštích letech asi 110.000 tun hmoty zpod ostravské chemičky Ostramo, které se do Čížkovic vozí ze skládky společnosti Celio v Litvínově na Mostecku. Geobal 4 se přidává do palivovému mixu v poměru 15 procent, jeho navážení ze skládky pokračovalo i během dneška.

Na skládce u Litvínova zahájí krajský úřad podle Hanáčkové ve středu pravidelné čtvrtletní kontroly. Akreditovaná laboratoř odebere první vzorky k analýzám.

Ostravské kaly se na zkoušku pálily v menším množství na podzim. Akreditovaná firma při měření zjistila, že spalování povolené limity neporušuje. Odpůrce spalování to ale příliš neuklidnilo: povolené hodnoty prý uměle navýšila výjimka od krajského úřadu a i jim se blíží výsledky měření až ze 70 procent. Tiskové oddělení kraje už dříve vzkázalo, že úřad nyní nemá k přehodnocení zákonný důvod. "Hodnoty jsou plně v souladu s emisními limity v platném integrovaném povolení vydaném ve shodě s evropskou legislativou," uvedla dnes Hanáčková.

Kaly pocházejí z ostravských lagun, kde se ukládaly po celé 20. století zbytky z rafinerské výroby. Kvůli spalování kalů v Čížkovicích podali aktivisté z nedalekých Litoměřic několik žalob namířených proti krajskému úřadu i ministerstvu životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí