zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektřina ze sopky?

08.04.2012
Energie
Geologie
Elektřina ze sopky?

Do spící sopky Newberry v centrálním Oregonu chtějí technici společnosti AltaRock napumpovat miliony hektolitrů vody a vyrábět tak elektrickou energii. Projekt za čtyřicet milionů dolarů má ukázat, že je možné a ekonomicky smysluplné získávat geotermální energii i z hlubokých vrtů do tvrdých hornin.

Klíčem k úspěchu, tedy k technologii, která je skutečně komerčně využitelná, je prý vyřešení hlavního problému - jak v oběhu udržet dostatečné množství vody. Využití vody ohřáté v hlubinách země k výrobě tepelné a elektrické energie zná lidstvo desetiletí. Jenže místa, kde jsou teplé prameny k dispozici, jsou už ve většině případů obsazena. Navíc nebývají tam, kde je potřeba tepla nebo elektřiny. Technici v USA teď hledají řešení, jak získávat energii z větší hloubky, téměř kdekoli na světě.

K tomu nadneseně stačí relativně málo, tedy navrtat dostatečně hlubokou díru a dostat do ní dost vody. Ve skutečnosti jsou vrty obvykle tři, jeden hlubší, kterým se vede studená voda do horniny, a další dva, kterými se odvádí horká pára. Aby se voda dostatečně ohřála, musí se v hloubce rozlévat do puklin a prasklin v podloží, které vytváří vlastně tepelný výměník, kde voda odebírá teplo od horniny a odvádí ho pryč. Více na:http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americane-zkousi-ziskat-energii-ze-spici-sopky

ZDROJ: Ekolist.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí