zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

03.04.2012
Obecné
Krátce - různé

Ochránci přírody vyzvali po svém víkendovém sněmu ministerstvo životního prostředí, aby v celém Česku nepovolilo průzkum ložisek břidlicového plynu. Pokud by se ministerstvo výzvou Českého svazu ochránců přírody neřídilo, hodlají aktivisté radit dotčeným obcím, jak případné těžbě zabránit.

Na jednoho Čecha připadá 317 kilogramů komunálního odpadu ročně, zatímco průměr EU činil 502 kilogramů. Podle včera zveřejněných dat Evropského statistického úřadu (Eurostat) za rok 2010 tak na Česko čtvrté nejnižší množství komunálního odpadu z evropské sedmadvacítky. Největší množství odpadu na hlavu vytvořili na Kypru (760 kilogramů), nejméně v Lotyšsku - 304 kilogramů.

Významné kontrakty na dodávku parních turbín ve Velké Británii a Německu se podařilo uzavřít společnosti Škoda Power z jihokorejské skupiny Doosan. Oba jsou v objemu stovek milionů korun, oba mají být realizovány v roce 2013.
Dodávka turbosoustrojí o výkonu 40 MW pro elektrárnu Sleaford firmou Eco2 Ltd. v hrabství Lincolnshire je vůbec první zakázkou v historii plzeňské strojírny do Velké Británie. Zákazníkem je dánská společnost Burmeister & Wein Scandinavian Contractors A/S. Elektrárna bude spalovat biomasu a zásobovat elektrickou energií 65 000 okolních domácností.

Gabiony, drátěné koše vyskládané vhodným kamením, jsou v poslední době velmi oblíbeným stavebním prvkem na zpevňování svahů či třeba ohraničování pozemků. Své využití mají ovšem nejen ve stavebnictví, ale také v zahradní architektuře a ekologii.

Conavit je kompletně přírodní hnojivo, které je pomalu rozpustné, což má za následek neustálé a postupné uvolňování živin. Na rozdíl od chemických hnojiv se nevyplavuje a nezanechává v půdě žádné škodlivé zbytky. Jedná se o ekologický přípravek, který je certifikován také pro použití v ekologickém zemědělství.

Sekačka Husqvarna Automower Solar Hybrid je první plně automatickou sekačkou na světě, která je částečně poháněna sluneční energií. Pokud je k dispozici denní světlo, umožní sluneční články prodloužit délku sečení do té doby, než bude nezbytné její dobití. Je vhodná pro plochy o rozloze 2200 m2 v závislosti na světelných podmínkách.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí